آیا درون هر شرایطی می‌توان امر به معروف و نهی از منکر کرد؟- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، یکی از ارکان با اهمیت اخلاقی اجتماعی درون دین مبین اسلام ارزشی به نام امر به معروف و نهی از منکر هست. این عمل درون دسته‌بندی آموزه‌های کلامی جزو فروعات محسوب می‌شود و درصورتیکه به شکل مطلوب انجام پذیرد، جامعه را درون مسیر تکامل خود به اهداف انتخاب شده نزدیک و نیز بستر مناسبی را جهت برپایی دیگر شعائر اسلامی مهیا می‌کند.

این رفتار به قدری حائز اهمیت هست که خداوند درون آیات متعددی از قرآن از آن یاد کرده هست. به عنوان مثال درون آیه۱۰۴ سوره آل‌عمران می‌فرماید: «وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُون‏؛‌ و باید از شما گروهى باشند که به سوى خیر دعوت کنند و به امر به معروف و نهی از منکر بپردازند؛ یقیناً اینان رستگارند».

امیرالمؤمنین(ع) درون اهمیت امر به معروف و نهی از منکر آن را غایت دین‌داری معرفی کرده و فرمود: «آخر دیندارى امر به معروف و نهى از منکر و بر پاى داشتن حدود (احکام الهی) هست؛ غَایَةُ الدِّینِ‏ الْأَمْرُ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْیُ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ إِقَامَةُ الْحُدُودِ» (غرر الحکم و درر الکلم، ص۴۶۹) و یا درون جایی دیگر فرمود: «تمام کارهاى نیکو و جهاد درون مسیر خدا، برابر امر به معروف و نهى از منکر، چونان قطره‌‏اى‏ بر دریاى موّاج و پهناور هست؛ مَا أَعْمَالُ الْبِرِّ کُلُّهَا وَ الْجِهَادُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ عِنْدَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْیِ عَنْ الْمُنْکَرِ إِلَّا کَنَفْثَةٍ فِی بَحْرٍ لُجِّیٍ» (نهج البلاغة (للصبحی صالح)، ص۵۴۲)

همچنین از نظر آموزه‌های دین،‌ سکوت درون برابر هرگونه منکری جایز نیست؛ درون این باره امام حسین(ع) به نقل از امیرالمؤمنین(ع) و ایشان از رسول خدا(ص) می‌فرماید: «حلال نیست ازبرای چشم مؤمنی که ببیند نافرمانی خداوند می‌شود، چشم‌پوشی کند، مگر اینکه نسبت به تغییر آن کار کند؛ لَا یَحِلُّ لِعَیْنٍ مُؤْمِنَةٍ تَرَى اللَّهَ یَعْصِی فَتَطْرِفُ حَتَّى تُغَیِّرَه‏؛ (الأمالی (للطوسی)، النص، ص۵۵) از این جهت فرد مؤمن درون شرایط مواجهه با یک منکر باید واکنش منفی خود را یا با رفتار و یا گفتار ابراز دارد؛‌ حال گاهی این فعل می‌تواند درون قالب یک واکنش حسی و گاه تذکر زبانی با درون نظر گرفتن شرایط فقهی‌اش باشد.  از شرایط اولیه انجام امر به معروف و نهی از منکر را آگاهی فرد به حلال و حرام شمرده‌اند. احتمال تأثیربخشی از دیگر شروط این عمل هست. همچنین درصورتیکه فردی جان و مال خود را درون معرض تهدید جانی ببیند، ضرورتی بر انجام این عمل واجب وجود نخواهد داشت.

بنابراین بر فردی که آگاه به جوانب امر به معروف و نهی از منکر نیست، واجب نیست خود را درون مقام این کار قرار دهد. امام صادق علیه‌السلام درمورد امر به معروف و نهی از منکر سؤال شد که آیا بر تمام امت واجب هست یا نه؟ فرمود: خیر؛ پرسیدند: به چه دلیل واجب نیست؟ فرمود: این کار بر عهده شخص نیرومندی هست که فرمانش را ببرند و معروف را از منکر باز شناسد، نه بر کسانی که ناتوانند و خود هدایت نیافته‌اند و از روی ناآگاهی دیگران را از حق به سوی باطل می‌خوانند.

منبع ها:
پایگاه اطلاع‌رسانی حوزه

 

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *