استقبال رضایت قسمت عکاسان خانم از موضوع “زن ایرانی” درون پنجمین جشنواره هنر مقاومت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حسن قائدی دبیر قسمت تصویر پنجمین جشنواره هنر مقاومت با اشاره به سطح کیفی آثار قسمت عکاسی درون این دوره از جشنواره گفت: درون جشنواره پنجم هنر مقاومت جلوه‌های مختلفی از حضور زن ایرانی درون اجتماع و خانواده را شاهد هستیم. ولی این به معنای ایده‌آل بودن نیست؛ فکر می‌کنم پتانسیل عکاسان ما بسیار بیشتر از آنچه که درون این نمایشگاه به نمایش درآمده، هست و می‌توان بهتر از اینها هم کار کرد. البته باید به این موضوع نیز توجه کرد که نوع فرهنگ اجتماعی ما و ضرورت حفظ حریم زنان، این اجازه را نمی‌دهد که وارد متن زندگی زنان شویم و از لایه‌های پنهان زندگی زنان عکاسی کنیم؛ لذا بخشی از فضاهای موجود ناخودآگاه قابل ثبت شدن نیست. ولی درون مجموع، تصویر‌های رسیده درون این دوره آثار خوبی را شامل می‌شود که وجوه مختلفی از زندگی زنان ایرانی را به تصویر کشیده هست.

وی درون تشریح محدودیت‌های این دوره از جشنواره هنر مقاومت گفت: بی تردید درصورتیکه فضای بیشتری به نمایشگاه ما اختصاص پیدا می‌کرد و بودجه مناسب‌تری داشتیم، می‌توانستیم حضور زنان را درون قسمت‌های گسترده‌تری از جامعه به تصویر بکشیم و حتی سفارش پروژه دهیم که برایمان کار کنند ولی متاسفانه محدودیت‌هایی که وجود داشت مانع از تحقق این امر شد. با این وجود؛ بحمدالله از شرایط کنونی راضی هستیم؛ چراکه تصویر‌هایی که مدنظرمان بود را دریافت کردیم؛ هم از دوران دفاع مقدس و هم از شرایط زیست فعلی زن ایرانی آثار خوبی به دست‌مان رسید.

این عکاس باسابقه کشور درمورد مجموعه تصویر‌های حاضر درون این دوره از جشنواره گفت: درون جشنواره پنجم هنر مقاومت شاهد چهار مجموعه تصویر هستیم که  این مجموعه تصویر‌ها درون قسمت مسابقه نیستند و به شکل غیررقابتی درون نمایشگاه به نمایش درآمده‌اند. اینها مجموعه‌هایی هستند که به سفارش خود دبیرخانه مسابقه “زن ایرانی” خلق شده‌اند. تنها یک پروژه بود که مربوط به عکاسی از حادثه تروریستی اهواز بود که ما آن را از عکاسش که یک خانم بود خریداری کردیم. هدف از تدارک این مجموعه تصویر‌ها این بود که از عکاسانی که کارهای بلندمدت و خرج‌بر انجام دهند حمایت کنیم و به این ترتیب بتوانیم کمک کوچکی به آنها کرده باشیم.

دبیر قسمت تصویر پنجمین جشنواره هنر مقاومت درمورد استقبال عکاسان زن کشور از موضوع “زن ایرانی” درون این دوره از جشنواره گفت: باید به این نکته توجه داشت که درون حالت عادی تعداد عکاسان خانم بسیار کمتر از آقایان هست. درصورتیکه با همین نسبت درون اجتماع نگاه کنیم و آثار رسیده به دبیرخانه پنجمین جشنواره هنر مقاومت را با چنین ملاحظه‌ای مورد ارزیابی دهیم، می‌توانیم بگوییم که مشارکت خانم‌ها درون این دوره از جشنواره رضایت‌قسمت بوده هست و تقریبا ۴۰ درصد عکاسانمان  را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

قائدی درون آخر خاطرنشان کرد: امیدوارم درون چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به هجمه‌ رسانه‌ای گسترده رسانه‌های معاند، رسانه‌های داخلی به ما کمک کنند تا بتوانیم تصویر بهتری از ویژگی‌های ارزشمند زن ایرانی به تصویر بکشیم.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *