اینفوگرافیک/ مواجهه ایرانیان پس از انقلاب اسلامی با کتاب و کتابخوانی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا‌، بارها شنیده‌ایم که انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فرهنگی بود،‌ شاید یکی از دلایلی که انقلاب اسلامی ایران را یک انقلاب فرهنگی عنوان می‌کنند‌، رشدی باشد که انقلاب درون همه حوزه‌های فرهنگی از جمله کتاب و کتابخوانی ایجاد کرد.

خبرگزاری تسنیم درون گفته پیشین خود با عنوان «انقلابی که”انقلاب اسلامی” درون نشر ایجاد کرد/ تحقیق آمار نشر ایران درون ۴ دهه گذشته» به تحقیق آماری وضعیت نشر درون سال‌های پس از انقلاب پرداخت. درون این گفته نیز نگاهی به آمارهای کتابخوانی درون سال ۵۷ و مقایسه آن با سال‌های پس از پیروزی انقلاب دارد،‌ گزارشی که به خوبی نشان می‌دهد‌، انقلاب اسلامی سطح فکر‌،آگاهی و دانش جامعه ایران را ارتقا داد.

آمارها نشان می‌دهد که درون سال ۱۳۵۷ تنها ۳۷۳ باب کتابخانه به متراژ ۲۳۸هزار و ۸۱ متر مربع فعالیت داشته هست،‌ درون این کتابخانه‌ها ۲ میلیون و ۴۲۴ هزار و ۵۰۰ نسخه کتاب نگهداری می‌شده هست، ۱۲۳ هزار و ۲۷۰ نفر عضو کتابخانه‌های عمومی بوده‌اند و ۲ میلیون و ۹۱۳ هزار و ۹۰۸ نسخه کتاب به امانت گرفته شده هست.

این آمار درون آخر دهه ۶۰ و اوایل سال ۷۰ به ۵۳۸ باب کتابخانه درون کل کشور می‌رسد،‌ عضویت درون کتابخانه‌های عمومی کشور نیز درون این سال به ۳۵۶ هزار و ۲۲۱ نفر می‌رسد. شمار عناوین کتاب‌‌های موجود درون ۳ میلیون و ۹۷۲ هزار و ۴۹۰ عنوان بوده هست. این اعضا ۱۵ میلیون و ۷۹۰ هزار و ۲۵ نسخه کتاب را به امانت گرفته‌اند.

پس از آن رشد درون حوزه کتابخانه‌ها با سرعت بیشتری ادامه پیدا می‌کند، به طوری که کمتر از ۵ سال پس شمار کتابخانه‌های عمومی درون کشور دو برابر شده و به ۱۰۴۷ باب می‌رسد،‌ شمار منبع ها موجود و اعضای کتابخانه‌های عمومی نیز به همین میزان با لافزایش مواجه شده و به ۷ میلیون و ۳۶۴ هزار و ۴۹۰ عنوان کتاب و ۸۳۴ هزار و ۳۸۵ عضو می‌رسد.

درون ۵ سال پس از آن این رشد با آهنگ کمتری ادامه یافته و شمار کتابخانه‌ها به ۱۵۰۲ باب افزایش پیدا می‌کند. درون سال ۸۵ به این معنی یک سال پس از تاسیس نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تعداد کتابخانه‌های موجود درون کشور به ۱۵۹۶ باب می‌رسد و آمار عناوین موجود درون کتابخانه‌ها به ۱۲ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۴۹۷ عنوان کتاب می‌ر‌سد. آهنگ رشد تعداد کتابخانه‌ها درون کشور درون سال‌های ۸۶ تا ۹۰ اندک بوده هست به شکل‌ای که  از هزار و ۷۵۸ باب کتابخانه درون سال ۸۶ به ۲ هزار و ۸۹۴ باب درون سال ۹۰ می‌رسد.

ولی دیگر شاخص‌ها هم‌چون تعداد عناوین موجود و تعداد اعضا رشد قابل توجهی داشته هست  به شکل‌ای که از ۱۴ میلیون و ۷۶۲ هزار و ۷۴۸ عنوان به ۲۹ میلیون و ۷۰۳ هزار و  ۴۷عنوان کتاب رسیده هست…به عبارت دیگر درون عرض ۵ سال تعداد منبع ها موجود درون کتابخانه‌ها رشد دوبرابری را سپری کردند.

درون سال‌های ۹۱ تا ۹۶ نیز وضعیت رشد درون کتابخانه‌های عمومی وضعیت قابل توجهی بوده هست،‌ درصورتیکه چه طبیعتاً‌ انتطظار نمی‌رود که درون تعداد کتابخانه‌ها با رشد مواجه باشیم ولی تعداد کتابخانه‌های فعال درون کشور از ۲ هزار و ۸۸۴ باب به ۳ هزار و ۴۲۶ باب رسیده هست.

هم‌چنین تعداد عناوین موجود نیز از ۳۴ میلیون و ۹۰۱ هزار و ۳۲ عنوان کتاب به ۴۱ میلیون و ۶۶۵ هزار . ۸۴۷ عنوان کتاب رسیده هست. ولی درون این سال‌ها تنا ۲۳۸ هزار و ۴۰۳ نفر درون کتابخانه‌های عمومی کشور عضو شده‌اندف  به چه دلیل که آمار عضویت از ۲ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۴۵۹ نفر درون سال ۹۱ به ۲ میلیون ۴۹۲  هزار و ۸۶۲ نفر درون سال ۹۶ رسیده هست.

ازبرای این موضوع دلایل اجتماعی و اقتصادی بسیاری را می‌توان برشمرد،‌ علاوه بر این کاهش سرانه مطالعه درون ایران طی سال‌های گذشته و عدم توجه مخاطبان به کتاب و کتابخوانی نیز بارها توسط کارشناسان حوزه فرهنگ درون این سال‌ها به عنوان یک آسیب با اهمیت برشمرده شده هست.

آمارها نشان می‌دهد،‌ از سال ۹۶ تا آخر شهریور ۹۷ بالغ بر ۱۹ کتابخانه تازه درون کشور افتتاح شده هست،‌ ولی درون میزان عضویت افراد درون نهاد کتابخانه‌های عمومی چندان تاثیرگذار نبوده هست،‌ به طوریکه تنها ۷ نفر درون این مدت وقت عضو نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور شده‌اند.

درون مجموعه درون سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون  تعداد کتابخانه‌های عمومی درون کشور با رشدی ۹…۲ برابری مواجه شده‌اند،‌ زیربنای کتابخانه‌های عمومی درون کشور ۵…۸ درصد رشد داشته و تعداد کتاب‌ها نیز ۱۷…۵ درصد رشد را تجربه کرده‌ هست.

میزان عضویت درون کتابخانه‌های عمومی کشور نیز ۲۰ درصد رشد داشته هست. میزان کتاب‌های امانت گرفته شده درون سال‌های گذشته نیز ۱۰ درصد رشد داشته هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *