تأملی درون قتل وحشیانه زکریا و نجات محمد رجوی/ پیمان‌های میان‌المللی حقوق کودک چه کاربردی دارد؟- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

خبرگزاری تسنیم- نجمه السادات مولایی

فوریه سال ۲۰۱۹ میلادی «زکریا بدر علی الجابر» کودک ۷ ساله شیعی همراه با مادرش از منطقه الاحساء به قصد زیارت مسجدالنبی درون حال عزیمت به مدینه منوره بودند. درون مسیر سوار تاکسی شده و صلواتی بر محمد و آل محمد فرستادند. راننده وهابی زمانی فهمید که آن‌ها شیعه‌اند، تاکسی را گوشه قهوه خانه‌ای نگه داشته، شیشه ماشین‌اش را شکسته، کودک را از صندلی عقب بیرون کشیده و با بریده‌های شیشه گلوی کودک را به قصد بریدن سرش برید. کودک خردسال درون برابر چشمان مادرش جان داد. این اتفاق درون یک محل عمومی درون عربستان روی داد ولی خبر آن توسط رسانه‌های رسمی بایکوت شد.

این خبر را رسانه‌های محلی و فعالان اینترنتی درون عربستان سعودی، با منتشر شدن فایل ویدیویی منتشر کردند آن هم درون حالی‌که حدود یک هفته از وقوع این جنایت می‌گذرد ولی پلیس سعودی، هم اکنون انگیزه و هویت قاتل را فاش نکرده هست. روزنامه محلی «الیوم» نیز گفته داد «ناصر علی الفایز» پدربزرگ زکریا گفته هست: مادر این کودک، که بیماری قلبی نیز دارد، پس از مشاهده قتل وحشی‌شکل پسر خردسالش، به حالت کما رفته و به بیمارستان منتقل شده هست. پلیس شهر مدینه منوره تاکنون درمورد این حادثه و افشای هویت قاتل کودک، سکوت کرده هست. افکار عمومی با بیان این‌که این حادثه بسیار شوکه‌کننده هست، خواستار شفاف‌سازی درمورد این قتل شده‌اند.

****

۳۷ سال پیش به این معنی درون روز ۱۹ بهمن ‌۱۳۶۰ شمسی، نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران و کمیته انقلاب اسلامی موفق به کشف محل اختفای اصلی رهبران سازمان منافقین درون تهران درون محله زعفرانیه شدند. این خانه، مرکز فرماندهی این گروهک درون داخل کشور و درون حالی بود که مسعود رجوی و ابوالحسن بنی صدر به فرانسه گریخته بودند. پس از محاصره آن محل و چند ساعت درگیری مسلحانه این خانه توسط پاسداران انقلاب تصرف شد. درون این واقعه ۲۳ نفر از جمله موسی خیابانی مرد شماره ۲ سازمان و اشرف ربیعی همسر مسعود رجوی کشته شدند، ولی پسر خردسال رجوی زنده ماند. پسری که نامش مصطفی بود و منتسب به اشرف ربیعی و مسعود رجوی بود. ماجرای این واقعه درون کلیپ ماجرای نیمروز به تصویر کشیده شده هست.

پس از اتمام عملیات کشف و انهدام خانه تیمی، یکی از پاسداران انقلاب وارد خانه تیمی شد؛ کودک را نجات داد ولی درون حال خروج از معرکه توسط منافقین مورد هدف قرار گرفت. کودک زنده ماند و شهید لاجوردی درون برابر دوربین صداوسیما از پدربزرگ وی خواست که ازبرای تحویل گرفتن فرزندش به دادستانی مراجعه کند. نوزاد به پدربزرگش که ساکن مشهد بود، تحویل داده شد، ولی درون ۱۲ سالگی توسط منافقین و با هماهنگی مسعود رجوی از مرز کردستان خارج شد و بعدها درون اردوگاه مجاهدین درون عراق مصطفی رجوی را به نام محمد صدا زدند.

فارغ از بحث هزاران کودکی که درون جنگ‌های نابرابر یمن و سوریه به خاک و خون کشیده شدند و یا درون محاصره بر اثر سوء تغذیه جان دادند، برخورد با کودکان درون جبهه مقابل فکری و عقیدتی، توسط عرب‌های سعودی و مسلمانان ایرانی، قابل تأمل هست.

۳۷ سال پیش درون حالیکه هم اکنون سخنی از حقوق بشر درون دنیا همه گیر نشده بود، درون حالی که بیش از یک سال از پروژه ترور گسترده شهروندان انقلابی و مذهبی ایران توسط سازمان مجاهدین(منافقین) کلید زده شده بود و مسئولان بلندپایه همچون نخست‌وزیر، رئیس جمهور و رئیس دیوان عالی ایران توسط منافقین ترور شده و به شهادت رسیدند، اتفاق دیگری افتاد. فرزند خردسال نفر اول سازمان منافقین که مسئول ۱۷ هزار شهید ترور درون کشور هست، نه تنها زنده می‌ماند بلکه یک پاسدار ازبرای نجات وی از میان آتش و انفجار خانه تیمی، جانش را به خطر می‌اندازد. و همانجا شهید لاجوردی، دادستان انقلاب تحویل کودک به خانواده‌اش را حق وی قلمداد می‌کند.

فرزند خردسال نفر اول سازمان منافقین که مسئول ۱۷ هزار شهید ترور درون کشور هست، نه تنها زنده می‌ماند بلکه یک پاسدار ازبرای نجات وی از میان آتش و انفجار خانه تیمی، جانش را به خطر می‌اندازد.

 

با وجود همه حمایت‌های غربی از منافقین، بنا به گفته سال ۱۹۹۷ وزارت امور خارجه آمریکا صراحتاً عنوان می‌شود که رئیس دیوان عالی کشور، رئیس جمهور، نخست وزیر به اضافه جمع زیادی از مقامات و هزاران هزار نفر از مردم بی‌گناه ایران درون حادثه تروریستی به دست سازمان مجاهدین خلق به شهادت رسیدند. همانند این گفته را اتحادیه اروپا و سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز عنوان می‌کنند. ولی پیش از این نیز همه می‌دانند که انتصاب یک کودک به منافقین تروریست اتهامی را علیه وی مطرح نمی‌سازد. این موضوع نه تنها درون آموزه‌های دینی ما آمده بلکه درون اصول انسانی جوامع بشری نیز قابل اثبات هست.

زکریا، کودکی که این روزها سخن از قتل وحشیانه‌اش به دست وهابی‌های سعودی هست، درکی از فضای اختلافات عقیدتی وهابیون نداشت. وی تنها به جرم شیعه بودن درون زادگاه خود توسط هم‌وطنش به قتل رسیده هست. الان هم اکنون قاتلش درون مصونیت افکار عرب جاهلی متهم نشده و عجیب هم نیست درصورتیکه درون تاریکی ذهن افرادی که بنا بر فتوای مفتی‌های خود، شیعه را محدور الدم می‌دانند، خبر آزادی‌اش منتشر شود. زکریای شهید درون عصری به قتل رسیده هست که مدعیان حقوق بشر نه تنها درون امریکا و اروپا بلکه درون کاخ پادشاهان سعودی نیز بیانیه می‌خوانند و تبلیغات می‌کنند. ولی این مدعیان حقوق بشر به پیمان‌نامه‌های میان‌المللی سازمان ملل نیز پایبند نیستند.

قاتل زکریا درون مصونیت افکار عرب جاهلی متهم نشده و عجیب هم نیست درصورتیکه درون تاریکی ذهن افرادی که بنا بر فتوای مفتی‌های خود، شیعه را محدور الدم می‌دانند، خبر آزادی‌اش منتشر شود.

 

سخن از چه پیمان نامه‌ای هست؟

«پیمان‌نامه حقوق کودک» یک کنوانسیون میان‌المللی هست که حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان را بیان می‌کند. دولت‌هایی که این معاهده را امضا کرده‌اند موظف به اجرای آن هستند و شکایت‌های راجع به آن به کمیته حقوق کودک ملل متحد تسلیم می‌شود. این کنوانسیون درون ۲۰ نوامبر ۱۹۸۹ مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت. تاکنون ۱۹۳ کشور (تمام اعضای ملل متحد به جز ایالات متحده آمریکا) این سند را تصویب کرده‌اند یا به آن ملحق شده‌اند و به این ترتیب مقبول‌ترین سند حقوق بشر درون تاریخ هست.

درون اعلامیه‌ جهانی حقوق‌ کودک‌ که درون مجمع‌ عمومی سازمان‌ ملل‌متحد تصویب شده هست، اصولی ازبرای حمایت از کودکان درون نظر گرفته شده هست. طبق اصل‌ ۹ این اعلامیه جهانی: کودک‌ باید درون برابر هر شکل‌ غفلت‌، ظلم‌، شقاوت‌ و استثمار حمایت‌ شود. همچنین طبق اصل‌ ۱۰ این اعلامیه میان المللی، کودک‌ باید درون مقابل‌ هرگونه‌ اعمال‌ و رفتاری که‌ ترویج‌ تبعیضات‌ نژادی، مذهبی و غیره‌ را ممکن‌ سازد، حمایت‌ شود. کودک‌ باید با روحیه‌ای پرتفاهم‌، گذشت‌، معتقد به‌ دوستی میان‌ مردم‌، صلح‌ و برادری جهانی پرورش‌ یابد.

طبق اصل‌ ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق کودک، کودک‌ باید درون مقابل‌ هرگونه‌ اعمال‌ و رفتاری که‌ ترویج‌ تبعیضات‌ نژادی، مذهبی و غیره‌ را ممکن‌ سازد، حمایت‌ شود.

 

کودکان به عنوان قشر خواهان به دفاع از خود به ویژه درون «منشور حقوق شهروندی» درون دنیا مورد توجه قرار گرفته‌اند. بر اساس ماده ۵۴ منشور، حق شهروندان به ویژه زنان و کودکان هست که از تعرض و خشونت گفتاری و رفتاری دیگران درون تمام محیط‌های خانوادگی و اجتماعی مصون باشند و درون صورت بروز هرنوع خشونت امکان دسترسی آسان به مکان‌های امن و نهادهای امدادی، درمانی و قضایی جهت احقاق حق خود را داشته باشند.

الان عربستان سعودی با توجه به عضویت درون سازمان ملل، بر کدام یک از اصول کنوانسیون‌های میان‌المللی پایبند بوده هست؟ آیا به مسیر انداختن نسل کشی علیه کودکان یمن، جنایت علیه شیعیان، حمایت از تروریست‌های تکفیری منطقه همانند قتل خاشقچی از موارد نقض حقوق بشر توسط آل سعود محسوب نمی‌شود؟ جنایت علیه خانواده زکریای شهید شیعه درون شهر مدینه نیز الان به این جنایات اضافه شده و خاطره تلخ این قتل از دستان آلوده وهابیون پاک نخواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *