جوان عربستانی که آرزوی داشتن رهبری مانند آیت‌الله خامنه‌ای را داشت/ روحانی تراز انقلاب باید با عملش مردم را به ارزش‌ها دعوت کنند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با وقوع انقلاب اسلامی ایران شاهد تحولات زیادی درون سطح جهان بودیم. این تحولات از یک سو موجبات رشد معنوی، ایمانی و معرفتی ملت ایران و چه بسا جهان اسلام را بیش از گذشته فراهم کرد تا جایی که همین امر سبب شد ایران به عنوان الگویی ازبرای مبارزه با ظلم شناخته شود و از سوی دیگر به تبع این قضیه دشمنی سپاه کفر نسبت به ایران و جهان اسلام بیش از گذشته شد و هر روز بر این دشمنی و عداوت افزوده می‌شود؛ چون آنها ارتقای ایمانی مسلمانان و نیز خداباوری و خودباوری آنها را مساوی با شکستن اُبهت پوشالی خود می‌دانستند. درون همین راستا، گفتگویی را با آیت‌الله سید محمد حسینی قزوینی استاد حوزۀ علمیه قم و مدیر مؤسسه حضرت ولیّ عصر (عج) ترتیب دادیم که مشروح آن را درون ادامه می‌خوانید.

* نقش روحانیت درون پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما امروز روحانیت ازبرای استمرار انقلاب اسلامی چه مسئولیت‌ها و رسالت‌هایی بر دوش دارد؟

جامعۀ روحانیت درون ابتدای دوران انقلاب اسلامی و قدرتنمایی رژیم پهلوی باور نمی‌کردند که یک روزی این هیمنه شکسته شود، ولی زمانی امام خمینی (ره) وارد عرصۀ مبارزه با حکومت پهلوی شد، روحانیت نیز به تدریج با ایشان همراه شد. تا قبل از سال ۵۶ و ۵۷ تعداد انگشت شماری از جامعۀ روحانیت به عرصۀ مبارزه با حکومت وارد شدند ولی درون سال ۵۶ و ۵۷ تقریباً عمدۀ روحانیت پا درون میدان مبارزه گذاشتند و با برگزاری جلسات مختلف درون مساجد به عنوان پایگاه‌های اصلی و حضور درون میدان مبارزه، مردم ضربات سختی را به دشمن وارد کردند.

نقش امام وقت (عج) درون شکستن حکومت نظامی

آیت‌الله خزعلی نقل می‌کردند سال‌ها پیش درون شب ۲۲ بهمن حکومت نظامی عنوان شده بود و رژیم عنوان کرده بود که درصورتیکه مردم به خیابان‌ها بیایند، آنها را به گلوله خواهند بست، ولی امام خمینی (ره) با شجاعت عنوان کرد که مردم همه به خیابان‌ها بیایید، آیت‌الله خزعلی می‌گفت ما درون مدرسه علوی به همراه جمعی از بزرگان بودیم که از آیت‌الله طالقانی درخواست کردیم با امام خمینی (ره) صحبت کنند که این بیانیه را منتشر نکند، چراکه ممکن هست بسیاری از مردم کشته شوند، آیت‌الله طالقانی با امام (ره) تماس گرفت و اصرار کرد تا امام از نشر این اطلاعیه خودداری کند، یک دفعه دیدیم که تلفن از دست آیت‌الله طالقانی افتاد، تصور کردیم که امام خمینی (ره) عبارت تندی به ایشان فرمودند که ایشان ناراحت شدند.

آیت‌الله حسینی قزوینی درون مصاحبه با تسنیم

پس از اینکه حال آیت‌الله طالقانی بهتر شد قضیه را از وی جویا شدیم، وی گفت: من هر قدر اصرار می‌کردم امام نپذیرفت و یک مرتبه فرمود: آقای طالقانی درصورتیکه این دستور از جای دیگر هم می‌بود اینقدر اصرار می‌کردید؟ درصورتیکه این نظر خودِ حضرت امام وقت (عج) باشد چه؟ باز هم اینقدر اصرار می‌کنید؟ همانجا بود که دریافتیم ما خودمان هم امام را هم اکنون نشناختیم و پشت تمام این صحنه‌ها عنایت‌های اهل‌بیت (علیهم‌السلام) بوده هست. پس معلوم شد که دولت  تصمیم گرفته بود که روز ۲۲ بهمن مردم را قتل عام و مدرسه علوی را بمب‌باران کند، ولی صبح که شد تمام مردم با حرف‌شنوی از امام خمینی (ره) به خیابان‌ها ریختند و عملاً تمام دسیسه‌ها و برنامه‌های دشمن بهم ریخت و نتوانستند به هدفشان برسند.

آمریکا روحانیت را یکی از عوامل پیروزی انقلاب می‌دانست

«ساموئل هانتینگتون» نظریه‌پرداز بزرگ آمریکایی درون کتاب «برخورد تمدن‌ها» به صراحت عنوان می‌کند ما هر کاری می‌کردیم با شکست مواجه می‌شدیم. وی نقل می‌کند که درون کنگره‌ آمریکا تصویب شد که  ۱۵۰ میلیون دلار خرج کنند تا ببینند رمز موفقیت جمهوری اسلامی چه بوده تا آنها را نابود کنند، پس از چندین ماه که نیروهای آمریکایی به ایران و کشورهای همجوار آمدند و تحقیق‌هایی انجام دادند، متوجه شدند یکی از بزرگ‌ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم انقلاب نفوذ روحانیت، مرجعیت و رهبری درون میان مردم هست. آنها فهمیدند که درصورتیکه بخواهند سیاست‌های خودشان را عملی کنند راهی ندارند جز اینکه که جلوی روحانیت بایستند، مردم را از روحانیت جدا کنند و درون نتیجه جلوی تأثیرگذاری آنان بر تودۀ مردم را بگیرند.

 

امروز آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی پول‌های بسیاری دارند درون منطقه خرج می‌کنند تا بتوانند سال آینده فتنه‌آفرینی کنند، حتی بعضی معتقدند فتنه‌ها و شیطنت‌های امسال و پارسال آنها زمینه‌هایی ازبرای برنامه سال آینده آنهاست، این نکته‌ای بود که چندی پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی درون ملاقات جمعی از خانواده‌های شهدا نیز به آن تأکید داشتند و فرمودند: «اگرچه نقشه دشمن لو رفته ولی همه باید هوشیاری خود را حفظ کنند چون آمریکا، دشمنی خبیث و حیله‌گر هست و ممکن هست قصد فریب داشته باشد تا ازبرای سال ۹۷ جنجال کند ولی مثلاً ازبرای سال ۹۸ نقشه‌ای بکشد».

جامعۀ روحانیت باید همچون دوران انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس پیشگاه جبهۀ حق باشند و با طرح‌ها و حضور جهادی و انقلابی خود دفعه دیگر لرزه به وجود دشمن بیاندازند و آرامش و آسایش را از آنها بگیرند، کاری که امام خمینی (ره) کرد، کاری که امروز دفعه دیگر باید سرلوحۀ فعالیت‌های ما درون برابر دشمن قرار گیرد. امیر‏المؤمنین (ع) می‌فرمود: «لا تَسْتَصْغِرَنَّ عَدُوّاً وإِنْ ضَعُفَ» (غرر الحکم، ص ۳۳۴،  ح ۷۶۹۸) هیچگاه دشمن را کوچک نشمارید ولو اینکه از دید شما ضعیف باشد. آن حضرت درون حدیثی دیگر فرمود: «مَنْ نَامَ لَمْ یُنَمْ عَنْه»(نهج‌البلاغه، نامه ۶۲) آن کسی که خواب هست بداند دشمن خواب نیست و بیدار هست، یا درون حدیث دیگری فرمود: «من نامَ عَنْ عَدِوَّه أَنْبَهَتْهُ الْمَکایِدِ» غررالحکم، ص ۳۳۴، ح ۷۶۸۷) درصورتیکه کسی از دشمن غافل شود، دشمن آنچنان آنها را احاطه می‌کند که زمانی از خواب بیدار شد، می‌بیند نه توان دفاع و نه مسیر فرار دارد. ببینید حضرت علی (ع) چقدر زیبا به ما دشمن شناسی را آموخته‌اند، لذا روحانیت، دولت و تمام مردم باید هشیار باشند.

روحانی تراز انقلاب باید با عملش مردم را به ارزش‌های الهی دعوت کنند

* به نظر شما ویژگی‌‌های یک روحانی و مبلغ تراز انقلاب اسلامی چیست؟

آنچه حضرات معصومین (ع) از ما خواستند این هست که «کُونُوا دُعَاةً لِلنَّاسِ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُم‏» (الکافی، ج ‏۲، ص ۷۸). درون روایت دیگر از امام صادق (ع) هست: «کُونُوا دُعَاةَ النَّاسِ بِأَعْمَالِکُمْ، وَ لَا تَکُونُوا دُعَاةً بِأَلْسِنَتِکُم‏» (قرب الاسناد ص ۷۷). مردم را با رفتارتان به سوی خدا بخوانید و تنها با زبانهایتان دعوت نکنید». پس یکی از نخستین ویژگی‌های روحانی تراز انقلاب اسلامی باید این باشد که به عملکرد خود مردم را به سوی خدا و ارزش‌های الهی بکشاند. درصورتیکه یک روحانی بر خلاف سخنانش عمل کند و مردم عملکرد وی را ببینند، دیگر اعتماد و اطمینان آنها نزدشان کمرنگ می‌شود. برخورداری از حسن خلق یکی دیگر از ویژگی‌های روحانی تراز انقلاب هست، یک روحانی باید اخلاق‌مدار باشد تا بتواند اخلاق حسنه را درون جامعه و ملت جریان دهد. خداوند درون آیات ابتدایی سورۀ صف می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لا تَفْعَلُونَ، کَبُرَ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ» این آیه باید سرلوحۀ اعمال و رفتار ما و سایر مسئولان باشد، خدا فرموده درصورتیکه حرفی بزنید و به آن عمل نکنید این کار نزد من بسیار ناشایست هست.

درصورتیکه جامعۀ روحانیت و مسئولان کشور به این آیه عمل کنند، قطعاً وضعیت کشور بسیار خوب‌تر می شود و مردم بسیار همراه‌تر با روحانیت و مسئولان می‌شود. درون حدیث داریم بدترین عذاب جهنم‌ها بوی تعفن عالمی هست که به علمش عمل نکرده هست، لذا یک روحانی باید متخلق به اخلاق اسلامی باشد و درون مرحلۀ پس آگاهی کامل از مسائل روز داشته باشد، امام صادق (ع) می‌فرماید: «العالِمُ بِزَمانِهِ لا تَهجُمُ عَلَیهِ اللَّوابِس؛ آن کس که به وقت خویش دانا و آشنا باشد، شبهات به وی هجوم نمی‌آورند» (تحف العقول، ص۳۵۶)، البته این صرفاً به روحانیت مربوط نمی‌شود و جنبۀ عمومی دارد، همه باید جریان‌های گوناگون جهانی را بشناسند، اهدافشان را بدانند، نحوۀ مواجه شدن با آنها را بدانند، این آشنایی‌ها ازبرای همه لازم هست، ولی آگاهی از مسائل مختلف و ارائۀ تبیین‌های صحیح به مردم ازبرای روحانیت درون رأس اولویت‌هاست.

جوان عربستانی که آرزوی داشتن رهبری مانند آیت‌الله خامنه‌ای را داشت

* به نظر شما با اهمیت‌ترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی درون طول چهل سال گذشته چیست؟

موج بیداری اسلامی درون جهان و آشنایی مردم با انقلاب اسلامی و ارزش‌های الهی و درون نتیجه گرایش به دین اسلام و از طرفی خنثی‌سازی تبلیغات دشمن علیه مذهب شیعه یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای جریان انقلاب اسلامی درون طول ۴ دهۀ گذشته هست. دشمن سال‌هاست با تبلیغات گسترده و مسیر‌اندازی مراکز مختلف اسلامی درصدد معرفی نادرست شیعه به مردم جهان هست، آنها می‌‌گویند مذهب شیعه مذهبی باطل وبرخاسته از آیین یهود هست، عبدالله بن سبأ یهودی این مذهب را ایجاد کرده وهدف این مذهب نابودی قرآن و اسلام هست. حتی ابن تیمیه درون کتاب منهاج السنة درون همان جلد اول صفحه ۲۱ درون چندین صفحه اثبات می‌کند که مذهب شیعه یکی از فروعات آیین یهود هست. زمانی انقلاب اسلامی پیروز شد، درون دنیا موجی از بیداری شروع شد. خود بنده درون سفرهای مختلفی که به کشورهای مختلف داشتیم به مبلغی مسیحی برخورد کردم که می‌گفت نزدیک سی سال هست به تبلیغ مسیحیت می‌پردازم، ولی زمانی با مذهب تشیع آشنا شدم، احساس کردم گمشده‌ام را درون اینجا یافتم، همین فرد امروز از طریق موج بیداری اسلامی، شیعه شده هست.

عربستانی‌ها نوکری آمریکایی‌ها را افتخار خود می‌دانند

سال‌ها پیش درون دیداری که با تعدادی از دانشجویان درون عربستان داشتم، یکی از دانشجویان برخاست و به بنده گفت: شما باید افتخار کنید به رهبری که می‌‌گوید آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، این درون حالی هست که رهبران ما نوکری آمریکایی‌ها را افتخار خود می‌دانند، پس گفت: درصورتیکه روزی آیت‌الله خامنه‌ای را دیدید، از سمت ما دست ایشان را ببوسید و بگویید این شهامت شما درون قبال آمریکا ازبرای ما بسیار تحسین برانگیز هست و ای کاش سعودی‌ها هم رهبرانی مانند شما داشتند. هیچ یک از دانشجویان دیگر هم به حرف این جوان اعتراضی نکردند. این قضیه را همان سال که با آیت‌الله ری شهری ملاقات داشتم گفته دادم و به صورت کتبی نوشتم و خدمت ایشان تقدیم کردم.

بیش از ۳۰۰ شبکه ماهواره‌ای درون خاورمیانه درون اختیار وهابی‌ها و سلفی‌هاست

* به نظر شما درون آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با اهمیت‌ترین دغدغه مسئولان به‌ ویژه درون دستگاه‌های فرهنگی باید چه باشد؟

امروز دشمن به این نتیجه رسیده که بهترین مسیر مبارزه با انقلاب اسلامی هجمه‌های فرهنگی هست و درون این زمینه نیز سرمایه‌گذاری‌های کلانی کرده‌ هست. بر اساس بررسی ها انجام شده، امروز بیش از سیصد شبکه‌های ماهواره‌ای تنها درون خاورمیانه درون اختیار سلفی‌هاست و شبانه‌روز علیه اسلام و تشیع دارند کار می‌کنند. پژوهشگر کانادایی «آمقار» بر این باور هست که درون فضای مجازی از هر دو سایت اسلامی یکی متعلق به سلفی‌ها و وهابیت هست، لذا با توجه به این مسائل ما باید درون تهاجم فرهنگی مقابله درستی داشته باشیم، درصورتیکه درون این زمینه نتوانیم جامعه خود را واکسینه کنیم، دشمن ضربات سختی را درون جبهۀ فرهنگی به ما وارد خواهد کرد. مسئولان ما باید به صورت جهادی مسألۀ فرهنگی کشور را درون اولویت کارهای خود قرار دهند، ما نهادهای فرهنگی با ظرفیت‌های بالا درون کشور زیاد داریم و انتظار از آنها زیاد هست، ولی آنطور که باید و شاید درون این زمینه جواب‌های دندان‌شکنی به دشمنان نداده‌اند. ما تنها نباید درون حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی، اقتصادی و … دفاع کنیم، بلکه باید گاهی اوقات و حتی بیشتر، تهاجم و حملات فرهنگی داشته باشیم.

  • مصاحبه از امیرمحسن شیخان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *