حضور ۵۳ فیلمساز دهه هشتادی و ۱۱۶ فیلمساز دهه هفتادی درون جشنواره کلیپ وارش- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم مهدی قربانپور دبیر نهمین جشنواره میان المللی کلیپ «وارش» درون نشست خبری این جشنواره از حمایت و تمرکز وارش به نسل جوان خبر داد و گفت: تلاش کردیم جشنواره متفاوتی درون حوزه سینما داشته باشیم. ما درون این دوره جشنواره شاهد حضور  ۵۳ فیلمساز دهه هشتادی و ۱۱۶ فیلمساز دهه هفتادی درون جشنواره کلیپ وارش هستیم که این خبر خوبی ازبرای سینمای کشور هست.

وی درمورد قسمت دیگری از جشنواره که به حفظ جنگلهای هیرکانی می‌پردازد توضیح داد: با همکاری کمیسیون ملی یونسکو توانستیم درون گستره جغرافیایی جنگلهای هیرکانی درون استانهای گیلان و مازندران که آسیب دیده‌اند بازتاب داشته باشیم. البته سنتهای گفتاری و آواهای محلی درون جشنواره مورد تأکید هست.

قربانپور درمورد بخشهای دیگر جشنواره خاطر نشان کرد: از بخشهای دیگر میتوان به مرور فیلمهای آذربایجان هست که با حضور رئیس فستیوال کلیپ باکو برگزار می‌شود. همچنین درون هر دوره جشنواره بر یک استان متمرکز بودیم و امسال استان منتخب گیلان هست.

دبیر جشنواره درمورد کاخ جشنواره گفت: سال ۸۳ یک مجتمع تخصصی سینمایی درون مازندران تأسیس شد که پس از آسیب دیدن دوباره بهسازی شد.

وی درون مورد تعداد آثار توضیح داد:  آثار افزایش ۳ برابری داشت و ۳۳۴۱ اثر به دبیرخانه رسید که ۱۶۶۹ اثر از هنرمندان و فیلمسازان کشورهای اطراف دریای کاسپین و حوزه میراث تمدنی مشترک (کشورهای فارسی زبان ایران، افغانستان و تاجیکستان) بوده هست.

قربانپور به حضور نهادها و اصناف اشاره کرد و ادامه داد: ازبرای جشنواره نشانهای استاد داوود رشیدی، نشان عالی انجمن کلیپ کوتاه و بهارنارنج که توسط شهرداری بابل تدارک دیده شده اهدا می‌شود. البته خرج جوایز توسط سازمان سینمایی پرداخت می‌شود.
دبیر جشنواره از حضور کارگاه‌های متعدد درون جشنواره خبر داد و نگاه پژوهی و تخصصی را اولویت جشنواره عنوان کرد. وی ازبرای ارائه مصداق دیگری از نگاه جوانگرایانه جشنواره تصریح کرد: ما درون وقت مدیریت جشنواره ۸۰ داوطلب جوان را به همراه داشتیم که به مدیران کمک و کسب تجربه می‌کردند.

قربانپور از مسیر‌اندازی سینمای مردمی خبر داد و گفت: بسیاری از جشنواره‌ها پاتوق هنرمندان شده، درون حالی که مخاطبان اصلی کلیپ کوتاه و مستند مردم هستند. این به موضوع درون جشنواره وارش توجه شده و قسمت «شهر سالم» ایجاد شده هست.

وی با تمجید از عملکرد قسمت رسانه‌ای از مسیر‌اندازی پرتال آنلاین جشنواره خبر داد  که نظرات درون آنجا بیان شده و دبیر رویداد به صورت آنلاین و لحظه‌ای به این اطلاعات دسترسی داشته هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *