خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| اختتامیه جشنواره کلیپ فجر روی آنتن/ رادیو دیداری شبکه عربی برون‌مرزی صداوسیما، مسیر‌اندازی می‌شود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، امروز رویدادهای مختلفی روی آنتن رادیو و تلویزیون می‌آید که درون این بسته خبری مروری بر آن‌ها داریم:

اختتامیه جشنواره کلیپ فجر روی آنتن شبکه نمایش

شبکه نمایش سیما همزمان با برگزاری اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره کلیپ فجر به طور زنده این مراسم را پوشش می‌دهد. این مراسم پس از اذان مغرب روی آنتن می‌رود و شبکه نمایش سیما مطابق روال هر سال پخش زنده این مراسم را برعهده گرفته هست. مجری اختتامیه محمدرضا شهیدی‌فر و این آیین درون راستای معلوم شدن برگزیدگان این دوره جشنواره کلیپ فجر از ساعت ۱۸ درون سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می شود.

پوشش گسترده رادیویی و تلویزیونی راهپیمایی ۲۲ بهمن

درون سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ده‎ها شبکه رادیویی و تلویزیونی درون تهران، سراسر کشور و شبکه‌های برون مرزی، پیام مردم ایران را درون حمایت از انقلابشان به مردم جهان مخابره می‌کنند. درون تهران هشت دستگاه واحد سیار، هشت دستگاه اس ان اجی، ۴ دستگاه هلی‌شات و درون مجموع شصت دستگاه دوربین ازبرای پوشش تصویری این حضور درون طول مسیر راهپیمایی تهران پیش‌بینی شده هست.

میدان انقلاب، بزرگراه آیت الله سعیدی و محمد علی جناح از نقاطی هست که دوربین‌ها و واحدهای سیار  مرکز تولید و فنی سیما درون آن مستقر می‌شوند و شبکه‌های سراسری رسانه ملی نیز به تفکیک درون نقاط میدان آزادی (شبکه یک)، چهارراه یادگارآزادی (شبکه دو)، دانشگاه صنعتی شریف (شبکه سه)، تقاطع یادگار آزادی نبش آتش نشانی (شبکه پنج) و تقاطع نواب آزادی (شبکه قرآن) استقرار می‌یابند.

شبکه خبر نیز درون نقاط مختلفی از جمله میدان آزادی- محمدعلی جناح و جمالزاده -انقلاب، تقاطع استاد معین و آزادی- رودکی به اطلاع‎رسانی از این رویداد بزرگ می‌پردازد. خبرنگاران خبرگزاری صداوسیما نیز درون جای جای مسیر راهپیمایی حضور دارند و درون کنار مردم، از حماسه مردم ایران گفته می‌کنند.

واحدهای سیار شبکه‌های رادیویی نیز درون نقاط نبش شهرداری منطقه ده خیابان آزادی (رادیو جوان)، جنب دانشگاه شزیف (رادیو تهران)، نبش مسجد امام حسن واقع درون خیابان آزادی( رادیو سلامت)، جنب میدان آزادی ایران کلیپ (رادیو انقلاب)، تقاطع نواب (رادیو قرآن ) و رادیو ایران نیز درون جایگاه اصلی واقع درون میدان آزادی مستقر می‌شوند. علاوه بر آن گزارشگران شبکه‌های مختلف رادیویی به میان مردم می‌مسیر و گفته‌هایشان را ارائه می‌کنند.

شبکه‌های استانی نیز بنا بر آنچه به تفصیل درون اخبار استانی عنوان شده هست گفته حضور مردم استان‌ها را درون شهرستان‌های مختلف مخابره خواهند کرد. گفته‌ها همچنین حاکی از حضور بیش از ۳۰۰ خبرنگار میان‌المللی درون این راهپیمایی و ارسال اخبار حماسه مردمی ایرانیان هست.  بیش از صدها نفر از خبرنگاران رسانه ملی نیز درون سراسر کشور درون این راهپیمایی، گفته این حضور میلیونی را بر عهده گرفته‎اند.

علیرضا برازش مهمان «کتاب‌باز» می‌شود

سروش صحت امشب ‌یکشنبه بیست و یکم بهمن‌ماه درون برنامه «کتاب‌باز» میزبان علیرضا برازش؛مدیر فرهنگی (مدیر اسبق شبکه یک سیما) خواهد بود. برازش درون برنامه امشب درمورد اینکه چگونه با ذهن مهندسی خود کتاب‌هایی را درون زمینه مورد علاقه‌اش، حدیث و قرآن تالیف کرده هست با صحت به گفت‌وگو می‌نشیند.

درون ادامه راجع به اینکه چگونه ازبرای مدیریت فرهنگی از ذهن مهندسی خود استفاده کردن کرده هست صحبت می‌کند و درون آخر از کتاب‌های مورد علاقه خود و سیر مطالعه‌اش می‌گوید و کتاب‌های همراهش را معرفی می‌کند. درون قسمت دوم (قسمت ثابت یکشنبه شب‌ها) احسان رضایی ضمن معرفی کتاب درون خصوص قصه‌گویی‌های قدیمی صحبت خواهد کرد. «کتاب‌باز» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی محمدرضا رضاییان و اجرای سروش صحت، شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه نسیم پخش می‌شود و تکرار آن ساعت یک بامداد، ۸ صبح و ۱۳ بعدازظهر روی آنتن شبکه نسیم خواهد رفت.

مسیر‌اندازی رادیو دیداری شبکه عربی برون‌مرزی صداوسیما

درون چهلمین فجر انقلاب، شبکه رادیویی عربی معاونت برون مرزی رسانه ملی، فردا، مقارن با جشن ۲۲ بهمن، رادیوی دیداری خود را مسیر‌اندازی می‌کند. سید عباس انجام مدیر کل شبکه عربی- آفریقایی درمورد فعالیت این رادیو گفت: به یمن ایام الله دهه فجر و ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی با هدف حضور موثرتر درون شبکه‌های اجتماعی و افزایش ضریب نفوذ، رادیو عربی تهران تصمیم گرفته هست برنامه های خود را که به صورت امواج کوتاه، متوسط و همچنین فضای مجازی پخش می‌شود، اینک به صورت تصویری نیز درون سایت و شبکه‌های اجتماعی مجازی گوناگون قرار دهد.

انجام همچنین گفت: ازبرای افزایش و تنوع کیفیت برنامه های رادیو دیداری از گفته خبرنگاران این شبکه درون شهرهای تهران، مشهد، قم، اهواز و کشورهای لبنان، سوریه و عراق بهره خواهیم جست.

مدیرکل عربی و آفریقایی معاونت برون مرزی ادامه داد: رادیو دیداری، کار خود را با برنامه « الفجر الاربعون» شروع می کند. این ویژه برنامه ، برنامه ای ترکیبی و درون قالب جنگ ارائه می شود و قرار هست درون بخشی از آن ، از گویندگان و مجریان قدیمی که حدود ۴۰ سال درون رادیو عربی فعالیت می کردند و همچنین گویندگان تازه دعوت شود.  این برنامه سه ساعته هست قرار هست فردا از ساعت ۹ تا ۱۲ ( به وقت تهران) روز ۲۲ بهمن پخش شود.

وی که مدیریت رادیو عربی این اداره کل را نیز عهده دار هست، درمورد مسیر انداری رادیوی تصویری عربی گفت: مسیر اندازی این رادیو درون چهلمین فجر انقلاب و شروع دهه پنجم آن و همزمان با تحدیات نظام سلطه که بارها به دلایل واهی صفحات شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی شبکه عربی-آفریقایی را به دلیل ضریب نفوذ قابل توجه درون جامعه مخاطب و برخورداری از طیف وسیع شنوندگان از شمال آفریقا تا منطقه غرب آسیا هدف گرفته ، برگ زرین دیگری هست از توانمندی های رسانه ملی و جذابیت پیام انقلاب اسلامی ایران.

انجام خاطرنشان کرد: هم اکنون شش رادیو زیرمجموعه اداره کل عربی و آفریقایی هست و رادیو عربی قدیمی ترین و پر مخاطب ترین رادیو درون این مجموعه با قدمت حدود ۷۰ سال هست و چون گستردگی آن به نسبت سایر رادیوها بیشتر هست و حوزه بیشتری از مخاطبان را درون برمی گیرد مسیر اندازی رادیو تصویری را از رادیو عربی تهران شروع کردیم.

برنامه‌های این رادیو دیداری علاوه بر پخش بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه، همزمان بر روی شبکه‌های اجتماعی مختلف نیز قرار خواهد گرفت.

معاون سیما: حرکت عظیم مردم درون حماسه ۲۲ بهمن تکمیل کند

مانور عوامل تولید و فنی سیما ازبرای پوشش مراسم یوم الله ۲۲ بهمن با حضور مرتضی میرباقری معاون سیما و مهرداد عظیمی رییس مرکز تولید و فنی سیما، امروز درون محوطه جام جم برگزار شد. مرتضی میرباقری با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری و تاکیدی که ایشان درمورد حضور جدی تر و پرشور تر مردم درون راهپیمایی روز ۲۲ بهمن داشته اند، اظهار کرد: رسانه ملی به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی تولیدات زیادی را آماده و روی آنتن برده هست، اوج این برنامه ها با انعکاس حضور میلیونی مردم درون روز ۲۲ بهمن ادامه می‌یابد و مردم هر سال با حضور میلیونی خود حماسه بزرگ و با شکوهی خلق می‌کنند.

وی ادامه داد: مجموعه بزرگ تولید و فنی سیما باید با انعکاس عالی حماسه ۲۲ بهمن حرکت عظیم مردم را تکمیل کند. مجموعه سیما امسال پوشش مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن را از میدان فردوسی تا میدان آزادی پوشش خواهند داد و امسال ازبرای نخستین دفعه چند واحد سیار درون پس از میدان انقلاب قرار و همچنین چهارراه ولیعصر (عج) و میدان فردوسی استقرار خواهند داشت.

وی ضمن قدردانی از رئیس مرکز تولید و فنی سیما ازبرای برگزاری این مانور گفت: با این ابتکار مردم درون جریان تلاش چند صد نفری عوامل تولید و فنی ازبرای انعکاس مطلوب تر این رویداد بزرگ قرار خواهند بود.

امسال ازبرای پوشش مناسب مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن، ۱۰ دستگاه واحد سیار، ۸ دستگاه اس ان اجی، ۴ دستگاه هلی شات و درون مجموع ۶۰ دستگاه دوربین ازبرای پوشش طول مسیر راهپیمایی تهران پیش بینی شده هست.

مقایسه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و نهضت نبوی درون “جهان‌آرا”

 برنامه تلویزیونی جهان آرا یکشنبه شب بیست و یکم بهمن‌ماه با موضوع مقایسه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و نهضت نبوی روی آنتن شبکه افق می‌رود. ویژه برنامه تلویزیونی جهان آرا که به مناسبت ایام الله دهه فجر به صورت زنده از شبکه افق پخش می‌شود یکشنبه شب بیست و یکم بهمن‌ماه میزبان حجت‌الاسلام حامد کاشانی خواهد بود.

 درون این برنامه با اجرای وحید یامین پور شاهد گفتگوی وی با حجت الاسلام کاشانی پیرامون مقایسه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و نهضت پیامبر اکرم(ص) خواهیم بود.

برنامه تلویزیونی جهان آرا ساعت ۲۲ به صورت زنده از شبکه افق پخش می‌شود و تکرار آن هم ساعت‌های ۱۳ و ۱۸:۳۰  روز پس روی آنتن می‌رود.

کدام قسمت‌های دوبلاژ درون “جام‌جم” داوری می‌شود؟

مدیر امور دوبلاژ سیما با اشاره به اضافه شدن قسمت دوبله و بازخوردهای خوب آن، از داوری ٤ قسمت خبر داد.

مجتبی نقی‌یی مدیر امور دوبلاژ سیما و داور قسمت دوبله پنجمین جشنواره تلویزیونی «جام‌جم» درون خصوص قسمت‌های داوری آثار بیان کرد: همان‌طور که می‌دانید چهار قالب کلی ازبرای قسمت دوبله و داوری آثار این قسمت درون نظر گرفته شده هست که این چهار قسمت عبارتند از قسمت‌های نمایشی، مستند، انیمیشن و مجموعه تلویزیونی؛ درون واقع آثاری که از شبکه‌های مختلف ارسال شدند درون این چهار قالب جای گرفتند؛ هر یک از این آثار درون قسمت‌های دوبله، مدیریت دوبلاژ، صداگذاری، ترجمه و آماده‌سازی مورد ارزیابی داوران قرار گرفتند و گروه داوران درون مورد آنها نظردهی کردند.

مدیر امور دوبلاژ سیما با اشاره به اضافه شدن قسمت دوبله ازبرای نخستین دفعه درون جشنواره تلویزیونی «جام‌جم» خاطر نشان کرد: همیشه دوبله یکی از قسمت های جذاب بوده هست و ما همیشه تاکید می‌کردیم که بایستی توجه ویژه‌ای به آن شود؛ دلیل این امر هم این هست که هر وقت و هرکجا صحبت از دوبله و هنرمندان این عرصه می‌شود، ازبرای عموم مردم و حتی مسئولان و مدیران ارشد جذابیت خاصی وجود دارد. درون مجموع فکر می‌کنم اضافه شدن قسمت دوبله درون این دوره از جشنواره تلویزیونی «جام‌جم» بازخوردهای خیلی خوبی را درون بر داشته باشد؛ ان‌شاءالله ازبرای دوره‌های بعدی جشنواره هم این قسمت بدین شکل ویژه‌ مورد توجه باشد.

مجتبی نقی‌یی از میزان استقبال اهالی دوبله از اضافه شدن این قسمت ازبرای نخستین‌دفعه به جشنواره خبر داد و گفت: به طور قطع از این طریق سال‌ها زحمات هنرمندان و فعالان این عرصه دیده می شود و این امر اتفاق بسیار خوبی هست؛ همین که کارها درون مقام داوری قرار می‌گیرند به این معناست که رصد می‌شوند و همه مجاب می‌شویم که خوب کار کنیم؛ به همین دلیل درون مجموع این اتفاق، اتفاق خوب و به خیری هست.

نقی‌یی حضور دوبلورهای پیشکسوت درون گروه داوری این قسمت را  از مزایای این قسمت برشمرد.

نمایش‌های ویژه رادیو نمایش به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب

با توجه به اهمیت تببین دستاوردهای انقلاب اسلامی درون چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رادیو نمایش با تولید چهل نمایش تک قسمتی و نیز مجموعه تلویزیونی‌های رادیویی یاد و خاطره ایام الله دهه فجر را گرامی داشته هست. علاوه بر مجموعه تلویزیونی‌های مرتبط و نمایش‌های تک قسمتی، کتاب گویا و برنامه‌های رادیویی «گیومه» با ویژه‌برنامه «شکوه پیروزی»  و ارغوان هنر نیز این ایام را به صورت زنده پوشش خواهند داد، همچنین ویژه نمایش‌هایی به مناسبت شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) نیز به روی آنتن رادیو نمایش خواهد رفت.

اسامی و قصه بعضی از این آثار به شرح زیر هست:

«نفس آخر» هر روز ساعت ۷:۱۵ دقیقه از رادیو نمایش پخش می‌شود. قصه آن را حمیدرضا عباسی نوشته و بهرام سروری‌نژاد آن را کارگردانی کرده هست. درون خلاصه قصه این نمایش رادیویی آمده هست:  تیمسار اسدی و سرهنگ نادری هر دو از مقامات بلند پایه ساواک هستند. آنها درون مورد اعتراض‌های مردمی علیه شاه صحبت می‌کنند و درون پی مسیر کاری ازبرای سرکوب فعالین سیاسی هستند و…

«نامه‌ای طوبی» به نویسندگی: حمیدرضا پورعلی محمد و کارگردانی رامین پور ایمان ساعت ۱۷:۱۵ دقیقه به روی آنتن می‌رود و ماجرای چند دختر جوان هست که درون فرهنگسرایی درون جنوب شهر گروه تئاتر کوچکی اداره می‌کنند. آنها قصد دارند ازبرای شهادت حضرت فاطمه (س) نمایشی را به روی صحنه ببرند.

«پرونده گمشده» ساعت ۲۰:۳۰ از رادیو نمایش پخش می‌شود. گلناز اژدری پاک نویسنده آن هست و بهرام سروری‌نژاد کارگردانی آن را بر عهده دارد. درون خلاصه قصه این نمایش رادیویی آمده هست: چند ماهی از پیروزی انقلاب نگذشته بود که امیر صارمی افسر جنایی به درجه سرگردی می‌رسد. مادر محمود نزد وی می‌رود تا ازبرای تنها پسرش از وی کمک بگیرد.

این آثار با هنرمندی بازیگران، افکتورها، تهیه‌کنندگان، کارگردانان و صدابرداران رادیو نمایش به تازگی تهیه و تولید شده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *