روایت یک فیلسوف از زوایای پیدا و پنهان فوتبال- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ انتشارات ققنوس کتاب «له و علیه ویرایش» نوشته سایه اقتصادی نیا را منتشر و روانه بازار نشر کرد.

آنچه درون کتاب حاضر گرد آمده هست، ماحصل حضور نویسنده درون محیط نشر ایران هست؛ اعم از سازمان‌های دولتی، ناشران خصوصی و مطبوعات ادبی.

قالب نوشته‌هایی را که درون فصل اول کتاب، له و علیه ویرایش، آمده هست، احتمالاً بتوان جستار خواند. درون این نوشته‌ها خاطرات و تجربیات و شنیده‌ها و دریافت‌ها و آموخته‌های نویسنده به هم آمیخته‌اند. درون نخستین جستار این فصل، «ویرایش و روشنفکری»، نویسنده تاریخچۀ ویرایش درون ایران را می‌کاود تا نسبت ویرایش با روشنفکری را دریابد.

وی درون فصل دوم، از عرصۀ نظر، که بر فصل اول سایه داشت، به عرصۀ عمل گام ‌نهاده‌ هست. نوشته‌های این فصل یادداشت‌های یک ویراستارند و لذا خصلت تجربی و کاربردی بیشتری دارند.

درون فصل سوم، از سیمای سه تن از ویراستاران معاصر خطوطی رسم شده هست: احمد سمیعی (گیلانی)، ابوالحسن نجفی، علی صلح‌جو. این فصل «پرتره‌ها» نام دارد و هدف نویسنده آن بوده هست که مخاطب بتواند با خواندن این تک‌نگاری‌ها تصوری عمومی از سبک و روحیۀ کاری این سه تن پیدا کند.

«له و علیه ویرایش» درون ۱۷۹ صفحه شمارگان ۱۱۰۰ نسخه منتشر شده هست.

«به چه فکر می‌کنیم زمانی به فوتبال فکر می‌کنیم» عنوان کتاب دیگری از انتشارات ققنوس هست که نوشته سایمون کریچلی و ترجمه سیاوش آقازاده مسرور هست.     

سایمون کریچلی، فیلسوف معاصر انگلیسی هست که درون کتاب خود با نام «به چه فکر می‌کنیم، زمانی به فوتبال فکر می‌کنیم» تلاش کرده هست از جایگاه یک فیلسوف و درون عین حال طرفدار پر و پا قرص فوتبال به این ورزش نزدیک شود و زوایای پیدا و پنهانش را ازبرای ما آشکار کند. قلم روان و جذاب درون کنار تسلط بالای کریچلی بر تاریخ، از هنر و فلسفه یونان باستان تا روزگار معاصر و پیوند دادن دیدگاه‌های مختلف با ساحت‌های مختلف ورزش فوتبال سبب شده که کتاب حاضر بتواند از ساده‌ترین مخاطبان فوتبال تا متفکران را همراه خودش کند.

درون این کتاب کریچلی با استفاده کردن از نظرات گادامر، سارتر، هوسرل، هایدگر و چند اندیمشند دیگر، به تحلیل و واکاوی آنچه درون اذهان وابستگان به فوتبال جریان دارد، پرداخته هست. از تماشاچیان که مفهوم جامعه و سوسیالیسم را تداعی می‌کنند تا بازیکنان و مربیان و حتی رخنه به ذهن «توپ فوتبال». کریچلی درون کنار علاقه مفرطش به فوتبال نگاهی منتقدانه نیز دارد و از تعارض ابدی میان سوسیالیسم – که خاستگاه اصلی فوتبال هست – با نظام سرمایه‌داری که هر لحظه درون حال سیطره بیشتر بر این ورزش هست، می‌گوید. می‌گوید چگونه فوتبال ممکن هست تبدیل به بازتولید تفکرات مردسالارانه، نژادپرستی یا ملی گرایی افراطی شود.

سوسیالیسم، وجد حسانی، سوژه‌زدایی از فوتبال، توپ‌بودن چه حس و حالی دارد؟، تکرارِ بی‌خاستگاه، تئاتر هویت و ناهویت، موسیقی باید طنین‌انداز شود، تئوری و پراکسیس، بلاهت، ذکاوت، زیزو، نوستالژی مربی‌گری، کلوپ‌تایم، تاریخ‌گرایی فوتبال، فراخواندن، انزجار عناوین فصل‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند.

«به چه فکر می‌کنیم زمانی به فوتبال فکر می‌کنیم»  درون ۱۵۱ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۵ هزار تومان منتشر شده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *