رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب«درون کمین گل سرخ»- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ مراسم رونمایی از تقریظ  رهبر انقلاب بر کتاب «درون کمین گل سرخ» صبح امروز باحضور جمعی از فرماندهان نظامی و اهالی ادب و هنر درون قطعه ٢٩ بهشت زهرا برگزار شد. «درون کمین گل سرخ» زندگینامه داستانی شهید سپهبد علی صیاد شیرازی هست که به قلم محسن مومنی‌ شریف توسط انتشارات سوره مهر بیش از ۲۲ دفعه تجدید چاپ شده هست.

درون ابتدای این مراسم عطار زاده معاون دفتر حفظ و نشر رهبر معظم انقلاب با خیر مقدم به حاضرین درون جلسه گفت: این هشتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت موسسه هست که به کتاب درون کمین گل سرخ نوشته محسن مومنی شریف اختصاص یافته هست.

وی ادامه داد: باتوجه به اهتمام رهبر انقلاب بر تکریم فرهنگ ایثار و شهادت ما درون موسسه تلاش کردیم درون جهت دغدغه های رهبر انقلاب قدم برداریم.

درون ادامه مراسم علیرضا مختارپور معاون انتشارات دفتر نشر و حفظ آثار رهبر انقلاب درون سخنانی گفت: باتوجه به شرایط کشور و درگیر بودن بیش از ٢۵ استان ما با پدیده سیل شاید این سوال ازبرای بعضی پیش بیاید که برگزاری این مراسم درون این شرایط چه لزومی دارد؟  رهبر انقلاب درون ملاقات روز گذشته با قاریان قرآن کریم درون بخشی از سخنانشان فرمودند: این روحیه جهادی که امروز مشاهده می‌کنیم آموزش شهدا هست. بنابراین این روحیه بسیج شوندگی را شهدا به ما آموزش دادند و وظیفه خود می‌دانیم از این معلمان تقدیر کنیم.

درون قسمت دیگری از این مراسم امیر آراسته رییس هیئت معارف جنگ با بیان خاطراتی از شهید علی صیاد شیرازی گفت: درون سفری که مقام معظم رهبری  درون دوره ریاست جمهوریشان به  اتفاق شهید صیاد شیرازی به سوریه داشتند بنده هم توفیق همراهیشان را داشتم. دیداری با ژنرال طلاس  وزیر دفاع سوریه داشتیم. طلاس پس از جلسه به شهید صیاد گفت مقدمات مسافرت به حلب را برایتان فراهم میکنم تا چند ساعتی را درون آنجا استراحت کنید. صیاد با شنیدن این حرف بسیار برافروخته شد و گفت «ژنرال من ارتشی هستم. سربازان و دوستان درون حال جنگ هستند چگونه من به خودم اجازه تفریح بدهم؟»

وی ادامه :شهید صیاد همواره می‌گفت ما سربازیم و باید همیشه آماده جانفشانی ازبرای کشور و انقلاب باشیم. صیاد به معنی واقعی کلمه اطاعت از امام وقت را درون گرو پیروی از حضرت امام و آیت الله خامنه‌ای می‌دانست.

امیر آراسته درون آخر سخنانش خاطره‌ای از ملاقات با شهید صیاد درون ماه رمضان گفت: درون ماه مبارک رمضان خدمت ایشان درون ستاد کل رسیدم. پس از اتمام جلسه گفتم افطار می‌مانم که شهید صیاد گفت بمانی ضرر می‌کنی ولی اصرار کردم و ایشان هم قبول کرد. پس از اقامه نماز به همکارشان گفت پرچم را بیاورید. تعجب کردم، پرچم درون وقت افطار! بالاخره سفره را انداختند. کمی پنیر، خیار و گوجه و مقداری هم مغز گردو گذاشتند. گفتم پرچم چه بود پس؟ گفت پنیر، خیار و گوجه پرچم هست دیگر! گفتم پس مغز گردو چیست؟ گفتند آن هم میله پرچم هست (خنده حضار).

درون ادامه مراسم محسن مومنی شریف نویسنده کتاب گفت: شهید صیاد شیرازی یک نظامی تمام معنا بود…وی درون تمام دوره های نظامی نفر اول بود به غیر از یک دوره که نفر دوم شد و بعدها گفت درون آن مصلحتی بود که بعدها متوجه شد. مصلحتش این بود که باید کسی درون جمهوری اسلامی فرمانده شود که از دست شاه درجه نگرفته باشد. درون دوره ای که میان ١۵ کشور درون آمریکا برگزار شد و سربازان و فرماندهان نخبه درون آن شرکت داشتند، صیاد اول شد.

وی ادامه داد: شهید صیاد گفت که قبل از انقلاب فک نمی‌کرد به درجه سرهنگی برسد. شهید صیاد معتقد بود این برکت انقلاب اسلامی هست که امثال صیاد به بالاترین درجات می رسند.

مومنی با اشاره به اتمام هفته هنر انقلاب گفت: خوشبختانه ادبیات و هنر انقلاب بسیار پیشرو و دارای مخاطب بسیار هست . ما اینها را مدیون حمایت‌های رهبر انقلاب هستیم. ایشان از نخستین روزهای انقلاب چه درون وقت ریاست جمهوری و چه درون وقت رهبری توجه خاصی به این حوزه داشته‌اند که امیدوارم بتوانیم نظرات ایشان را درون این حوزه تامین کنیم.

درون ادامه مراسم میلاد عرفان پور با خواندن اشعار زیر حال و هوایی دیگری به این مراسم بخشید.

تو زینت دل‌هایی ای اشک حماسی
از کربلا می‌آیی ای اشک حماسی
عشق هست نام چشمه‌های‌ اشک لبریز
از چشم‌های شیرمردان سحرخیز
آرامش جان‌های ناآرام، عشق هست
درون قبر خوابیدن شب اعزام، عشق هست
عشق هست با قاسم رسیدن محضر مرگ
قربان طعم از عسل شیرین‌ترِ مرگ
عشق هست عبدالله بودن، ساعت عشق
خود را سپر کردن ازبرای حضرت عشق
قربان اسماعیل‌های سرسپرده
دل را به امر حضرت دلبر سپرده
آن خویشتن‌داران از خود دفعه بسته
فرمانده‌گردان‌های دل‌های شکسته
پیران مسیر عشق درون عین جوانی
صاحب‌زمانی‌های گرم ندبه‌خوانی
آنان که می‌دیدند مصباح‌الهدی را
آنان که فهمیدند اعجاز دعا را
آنان که عطر سیب را احساس کردند
مشق ادب درون مکتب عباس کردند
با مرتضی «مولای یا مولای» خواندند
چون وی، سر قول و قرار خویش ماندند
هر روز و شب، از خود گرفتند امتحان‌ها
العفو‌ها گفتند آن پاکیزه‌جان‌ها
وقت مناجات از جهان، آزاد بودند
مست از صحیفه، همدم سجاد بودند
نور توسل، درون دل آماده‌شان بود
عطر تضرع، زینت سجاده‌شان بود
 هرگز ننوشیدند آن مردان سرمست
 هرقدر شد آن قمقمه این دست و آن دست
بر لب رجزهای یل ام‌البنین بود
دستی به ماشه، دست سرخی بر زمین بود
پوتین درآوردند و پا بر مین نهادند
اینگونه درس حفظ بیت‌المال دادند
ای دل تو هم با اشک، فتح خون بلد شو
از سیم‌های خاردار نفس رد شو
ما اینچنین گنجینه‌ای داریم با خود
باید قراری تازه بگذاریم با خود
ما بارها از نیل، با ایمان گذشتیم
از هفت‌خان سختی دوران گذشتیم
هشدار! عاشورا همین امروز و فرداست
این تازه شروع حسینی بودن ماست
این روضه‌ها این نوحه‌ها غوغای جان هست
آماده‌باش لشکر صاحب‌وقت هست
ما با دل خون پای روضه می‌نشینیم
میراث‌دار اشک زین العابدینیم
غوغا پس از روز دهم هرگز نخوابید
زینب شروع کربلای خویش را دید
یک کاروان دل می‌رود صحرا به صحرا
ای کاش بر نی‌ها نیفتد چشم زهرا

درون قسمت دیگر از مراسم مهدی صیاد شیرازی فرزند شهید صیاد صحبت کرد. وی گفت: درون دیداری که به اتفاق خانواده  درون سال ٨۵ خدمت رهبر انقلاب  رسیدیم. ایشان رضایت خود را ابراز کردند و ظاهراً همان وقت تقریظ انجام شده و درون آن جلسه از آقای مومنی بابت نگارش این کتاب تشکر کردند.

وی با بیان شاخصه‌هایی از روحیات و سبک زندگی شهید صیاد گفت: نخستین خصوصیت ایشان تعبد بود. شهید صیاد به نماز اول وقت اهمیت فراوانی میداد طوری که قبل از انقلاب بخاطر توجه به نماز اول وقت توسط فرمانده خود ۴٨ ساعت بازداشت شد. شهید صیاد تابع ولایت بود و همواره رهنمودهای امام خمینی و رهبر انقلاب را سرلوحه کارهای خود قرار می داد.

درون ادامه این مراسم امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی نیز درون سخنانی عنوان کرد: یکی از شخصیت‌های برجسته و ممتاز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی شهید صیاد شیرازی هست. جدای از موضوعات شخصی، به باور من خلوص درون بندگی خدا عامل اصلی ساختن شخصیت وی بود و بسیاری از ویژگی‌های دیگر وی نیز درون ذیل همین قرار می‌گیرد و همین خلوص بود که چنین عزت و بصیرتی به وی داد و قدرت تشخیص و عمل وی و نیز دشمن‌شناسی و توان تشخیص وی نیز حاصل از همین مساله بود.

وی ادامه داد: بسیاری از فرماندهان ارتش که درون ماجرای سیل گذشته درون زمره نخستین یگان‌هایی بودند که به کمک مردم شتافتند، درون زمره شاگردان شهید صیاد شیرازی و درون کلاس درس وی بودند. همه می‌دانستند که درصورتیکه شهید صیاد زنده بود، امروز آستین بالا می‌زد و به کمک مردم می‌شتافت و ما نیز که امروز از رهروان و ثمرات خلوص و بندگی اوییم باید درون جایگاهی قرار بگیریم که درصورتیکه وی می‌بود قرار می‌گرفت. باید کاری را انجام دهیم که درصورتیکه وی بود، انجام می‌داد.

درون ادامه متن تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر کتاب «درون کمین گل سرخ» منتشر شد: «این نمونه‌ی جالب و بیسابقه‌ئی هست از گفته جنگ درون ضمن قصه شیرین زندگی یکی از شخصیتهای آن. آن را یکسره مطالعه کردم (تا ۸۴/۶/۷) زیبا و هنرمندانه نوشته شده هست. با بسیاری از حوادث آن کاملاً آشنایم. البته بسیاری دیگر از حوادث آن دوران و نیز مطالب بسیاری از آنچه مربوط به این شهید عزیز هست ناگفته مانده هست. و این طبیعی هست.
البته برجستگیهای شخصیت شهید صیاد شیرازی را درون نوشته و کتاب به درستی نمیتوان نشان داد وی حقاً نمونه‌ئی از یک ارتشی مومن و شجاع و فداکار بود. رحمت خدا بر وی.»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *