سرهنگی: حفظ ادبیات پایداری، حفظ مرزهای این کشور هست- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری تشریح برنامه‌های انتشارات سوره مهر درون سی و دومین نمایشگاه میان‌المللی کتاب تهران با حضور عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر، مرتضی سرهنگی مدیر دفتر هنر و ادبیات پایداری حوزه هنری و امین نادری مدیر سوره مهر الکترونیک امروز، ۲۶ فروردین‌ماه، درون دفتر این انتشارات برگزار شد.

سرهنگی درون این نشست با اشاره به اهمیت حضور زنان درون حوزه ادبیات پایداری گفت: امسال با نویسندگان جدیدی درون این حوزه آشنا می‌شوید و این حاصل فعالیت‌های حوزه هنری درون سال‌های گذشته هست که هدف آن،‌ باز کردن مسیر ازبرای کسانی هست که می‌خواهند درون این حوزه بنویسند.

وی ادامه داد: جنگ ما یک جنگ مردمی بود و ادبیات جنگ همدمی جز انسان ندارد؛ از این جهت نویسندگان این آثار نیز مسیر خودشان را پیدا خواهند کرد. نگارش درون این حوزه درون همه کشورها از اهمیت خاصی برخوردار هست؛ به عنوان مثال آلمان درون سال ۱۹۴۷، گروهی ۴۷ نفره را ازبرای جمع کردن خاطرات جنگ تشکیل داد که از این میان، سه نفر برنده جایزه نوبل شدند.

سرهنگی با بیان اینکه ادبیات پایداری ذاتش مردمی هست، به همین دلیل نویسنده‌اش را پیدا خواهد کرد، گفت: بعضی می‌گوینند که به چه دلیل نگارش و فعالیت درون این زمینه از سوی حوزه هنری جدی گرفته می‌شود؟ جواب این هست که حفظ این ادبیات مانند حفظ حدود و ثغور این کشور هست. درون این میان حضور زنان اهمیت بسیاری دارد، چون بعضی از صحنه‌های جنگ را آنها بهتر درک می‌کنند. با توجه به همین موضوع،‌ صداهای جدیدی از خاطرات زنان درون این حوزه را امسال شاهد خواهیم بود.

وی با بیان اینکه روایت شاهد عینی از حوادث و خاطرات اهمیت بسیاری دارد، اضافه کرد: خاطرات، درهای جنگ را به روی نسل‌ها باز می کند. اساساً ادبیات جنگ به خاطر انسان‌ها به وجود می‌آید. همه کشورهایی که درون آن وقت به کمک عراق آمدند، با همه تجهیزات به صدام کمک کردند؛ به طوری که تنها درون روز اول جنگ ۱۹۲ هواپیما از سمت عراق به ایران آمد؛ به همین دلیل همه می‌خواهند بدانند چه اتفاقی ازبرای انسان‌ها درون آن وقت افتاده هست.

وی با بیان اینکه هم اکنون اتفاقات بسیاری رخ داده که متأسفانه نوشته نشده هست، یادآور شد: روایت‌های کوچک با درون کنار هم قرار گرفتن، سبب می‌شود تا ما به یک روایت کلی از یک حادثه و واقعه برسیم.

 

سرهنگی همچنین به برنامه رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب از کتاب «درون کمین گل سرخ» اشاره کرد و درمورد این کتاب گفت: این اثر عنوان زیبایی دارد که قضیه را درون یک بستر تاریخی روایت می‌کند. ضمن اینکه ما درون این کتاب با شخصیت شهید صیاد شیرازی آشنا می‌شویم، درون جریان حوادث نیز قرار می‌گیریم. یکی از ویژگی‌های مثبت این اثر، روایت داستانی آن هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *