صالحی: کاغذ حتی درون شرایط جنگی هم یک احتیاج استراتژیک هست- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم،‌ پیش از ظهر امروز درون نشستی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، رئیس مرکز رابطه ها عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران مسئول رسانه‌های مکتوب، مشکلات نشریات مکتوب درون حوزه‌های مختلف کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی و… تحقیق شد.

سیدعباس صالحی درون این نشست با تأکید بر این مطلب ادامه داد: هدف از برگزاری این نشست این هست که با توجه به شرایط خاص امروز کشور احتیاج ویژه‌ای به ارتباط و تعاملات حوزه رسانه با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌صورت عام و با معاونت امور مطبوعاتی به‌صورت خاص داریم؛ بنابراین باید تلاش کنیم از این مراودات بهره کافی بریم.

صالحی ادامه داد: درون ماه‌های گذشته شاهد اتفاقات مختلفی درون کشور بودیم که حوزه رسانه با آن درون ارتباط بوده هست. درون ابتدای سال وقوع سیل با وسعت گسترده درون کشور خسارات زیادی وارد کرد هرچند شاهد برکاتی نیز درون این زمینه بودیم که از آن جمله می‌توان به تأمین و ترمیم سدها و همچنین نمایش همدلی و همبستگی اجتماعی اشاره کرد.

وی درون عین حال تصریح کرد: وقوع سیل به‌دلیل اینکه کشور درون معرض عوارض طبیعی هست نسبتی با رسانه ایجاد کرد مبنی بر اینکه مسئولیت رسانه به‌ویژه رسانه‌های مکتوب درون این‌شکل حوادث چگونه هست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بعضی رسانه‌ها کنار رسانه‌های مکمل حرکت کردند و نسخه‌های الکترونیک ازبرای خود ایجاد کردند. این‌که رسانه‌های مکتوب چگونه می‌توانند با موضوعات کشور نسبت برقرار کنند و ازبرای آنها جدی باشد هرچقدر درون این حوزه دخیل‌تر باشیم با فضای اجتماعی ارتباط گسترده‌تری پیدا می‌کنیم.

صالحی افزود: درون سیلی که اتفاق افتاد شاهد تجربه‌های خوبی از رسانه‌ها بودیم و بازخوانی این تجربه‌ها ازبرای آینده مؤثر هست.

وی گفت: مسئله دیگری که درون ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم موضوعات حوزه میان‌المللی بود. موضوع برجام با نگاه تنش‌زدایی و فعالیت سیاسی و اجتماعی درون مجامع میان‌المللی بود. تورم درون سال‌های ۹۵ و ۹۶ تک‌رقمی شده بود و مسیر رابطه ها اقتصادی و اجتماعی کشور درون این بازه زمانی قابل پیش‌بینی بود ولی خروج دولت آمریکا از برجام تلاطم‌های اقتصادی و روانی پدید آورد.

با همدلی می‌توان دهه‌های متوالی امنیت ملی کشور را تأمین کرد

صالحی افزود: با این شرایط، مناسبات رسانه با فضای تازه کشور دارای اهمیت هست. آنها درون جهت اطلاع‌رسانی و توجه به منافع ملی از اهمیت برخوردار هستند. همه ما شاهد اتفاقات خاصی درون منطقه هستیم که نباید آن را دست‌کم بگیریم.

وی درون عین حال تصریح کرد: همان شکل که درون دهه اول انقلاب اسلامی جنگ را به همدلی و همبستگی به آخر رساندیم و تضمین سه دهه انقلاب شد، اکنون هم می‌توان با کنار یکدیگر بودن دهه‌های متوالی امنیت ملی را تأمین کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کمبود اقلام مورد احتیاج رسانه به‌عنوان موضوع سوم مورد توجه از سوی این وزارتخانه درون ماه‌های گذشته یاد کرد و گفت: کاغذ یکی از اقلامی هست که درون ماه‌های گذشته دچار مشکلاتی شد؛ اول اینکه مصرف کاغذ روزنامه درون سال ۹۶ به کشور وارد شده، ۵۵ هزار تن واردات داشته‌ایم. درون سال ۹۷ تاکنون ۳۹ هزار تن بوده هست. واردات کاغذ فاصله قابل‌توجهی نسبت به سال ۹۶ داشته که این فاصله بازار کاغذ را گرفتار التهاباتی کرد که این موضوع ازبرای رسانه با اهمیت و جدی هست.

صالحی درون عین حال تصریح کرد: موضوع کاغذ همواره درون هیئت دولت مطرح بود و درون جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده هست. درون آنجا مکرر گفته‌ایم که کاغذ را کمتر از گوشت و مرغ و… با توجه به شرایط حاکم بر کشور نبینیم. همان طور که درون جنگ کمبود مواد غذایی اختلال ایجاد می‌کند، به همان اندازه هم حذف و کمبود کاغذ نیز درون کشور اختلال ایجاد می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این اختلال‌ها درون ارز نیمایی شرایط خاص خود را درون حوزه کاغذ پدید آورد و امیدواریم ثبات نسبی‌تری درون ارز کاغذ داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه کاغذ حتی درون شرایط جنگ نیز به‌عنوان یک کالای استراتژیک به‌شمار می‌آید، گفت: با این کالا می‌توانیم هویت و امنیت خود را حفظ کنیم.

نشر فرصتی برا ی حل مشکلات کاغذ

صالحی درون ادامه گفت: پس از تأکید مقام معظم رهبری بر ضرورت حل مشکلات کاغذ پس از بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و همچنین حضور آقایان جهانگیری و نهاوندیان درون نمایشگاه، فرصتی فراهم شد تا از زاویه نشر، مسئولان عالی‌رتبه و اقتصادی کشور با موضوع کاغذ درگیر شوند و این امر منتهی به نامه مشترک وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صمت درون این زمینه شد. بر این اساس مقرر شد درون حوزه کاغذ روزنامه و کتاب همان ارز ۴۲۰۰ تومان را حفظ کنیم. درون این زمینه تلاش می‌کنیم دقت‌های قابل‌توجهی صورت بگیرد.

وی افزود: درون ۱۴ ماه گذشته ۳۹ هزار و ۱۱۸ تن کاغذ روزنامه ترخیص شده هست. از این میزان ۱۰ تا ۱۱ هزار تن درون دوره تشکیل کارگروه کاغذ درون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۲۸ هزار تن قبل از تشکیل کارگروه درون این وزارتخانه ترخیص شده هست.

صالحی گفت: کلاً سال ۹۷ تا تاریخ ۹۸/۲/۱۵ مجموعاً ۲۵۹ هزار تن کاغذ درون پنج گروه روزنامه، چاپ و تحریر، رول، بالکی و LWC وارد شده هست.

وی درون عین حال تصریح کرد: درون راستای شفاف‌سازی همه مصوبات کارگروه پس از هر جلسه منتشر شده و درون دسترس عمومی قرار گرفته هست چون معتقدیم به هر میزان که شفافیت وجود داشته باشد سوءتفاهم‌ها کاهش می‌یابد.

ضرورت بازنگری درون نظام واردات، تولید و اصلاحات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: درون نظام واردات، تولید و توزیع کاغذ حوزه فرهنگ احتیاج ضروری به بازنگری داریم. با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول کاغذ فرهنگی شامل کاغذ مطبوعات و نشر درون این زمینه، ساختار کارگروه و وظایف معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می‌شود.

برخورد جدی با متخلفان توزیع و واردات کاغذ

وی تصریح کرد: برخورد با متخلفان و دلال‌های حوزه توزیع و واردات کاغذ به‌طور جدی درون حال پیگیری هست. به‌طور قطع با کسی که پس از تشکیل کارگروه ساماندهی کاغذ درون این وزارتخانه کاغذ وارد کرده باشد ولی توزیع نکرده باشد و یا به‌قیمت توزیع نکرده باشد برخورد می‌شود.

صالحی با اشاره به شرایط امروز حاکم بر کشور تأکید کرد: با درایت مقام معظم رهبری، همت رییس جمهور و دولت و اهتمام مردم از این مسیر هم سربلند عبور می‌کنیم؛ چون درون این شرایط دشمن دندان طمع نسبت به کشورمان دارد و امیدوارم درون حوزه مواد مورد احتیاج مطبوعات کاغذی و سنتی نیز مسیری که درون پیش گرفته‌ایم بخشی از دغدغه‌ها را کاهش دهد.

وی درپایان با اشاره به انتخاب محمد خدادی به‌عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی گفت: این حوزه از وزارتخانه احتیاج به فردی آشنا به مسائل و دارای سابقه تعامل با مسئولان نظام و اهالی رسانه داشت. درون پیگیری‌های صورت‌گرفته ایشان به این سمت منصوب شد.

توجه به تعالی جامعه درون بستر گردش اطلاعات و مفاهمه فرهنگی

درون ابتدای این جلسه محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هدف از برگزاری این نشست را تبادل نظر، تحقیق مشکلات ازبرای رسیدن به مفاهمه و ارتباط دوسویه عنوان کرد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رسانه‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند و آن حرکت به‌سمت تعالی درون بستر گردش اطلاعات، مفاهمه فرهنگی، همفکری و همدلی میان آحاد جامعه درون سرفصل‌های مختلف هست.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی افزود: این نشست فرصتی ازبرای تبادل نظر درمورد مسائل و مشکلات پیش‌روی رسانه‌های مکتوب به‌ویژه مشکلات حوزه کاغذ هست. امیدوارم با این‌شکل نشست‌ها و جلسات بخشی از دغدغه‌های اهالی رسانه که دغدغه ما نیز به‌شمار می‌آید، کاهش یابد.

درون این نشست بعضی از مدیران مسئول رسانه‌ها به ارائه نظرات، پیشنهادها و بعضی مشکلات درون حوزه‌های مختلف از جمله ارز کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی، مدیریت حوزه کاغذ و… پرداختند.

انتهای پیام/*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *