مصلی آماده برگزاری نمایشگاه کتاب؛ از بزرگترین حضور چینی‌ها تا هدفمند شدن یارانه‌ها+ تصویر- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سی و دومین نمایشگاه میان المللی کتاب تهران کمتر از پنج روز دیگر فعالیت خود را درون مصلی تهران شروع خواهد کرد درون آستانه افتتاحیه این رویداد گروهی از اصحاب رسانه بازدیدی از مکان برگزاری این رویداد داشتند.

قسمت میان‌الملل نمایشگاه واقع درون نیم طبقه دوم شبستان نخستین مکانی بود که بازدید از آن انجام شد. بنا به گفته احمد شاکری، مدیر این قسمت غرفه مهمان ویژه این دوره که کشور چین هست درون فضایی بالغ بر ۶۰۰ متر مربع بنا نهادا شده هست که ۵۰۰ متر آن غرفه اصلی و ۱۰۰ متر نیز نمایشگاه آثار تصویرگران این کشور هست. چین با هیئتی ۱۵۰ نفره به نمایندگی از ۱۷۸ ناشر به ایران می‌آید و ۲۰ نویسنده پژوهشگر و تصویرگر نیز این هیئت را همراهی می کنند. روز چهارشنبه غرفه چین افتتاح شده و بالغ بر ۳۰ برنامه درون سه روز نخست نمایشگاه درون این غرفه برگزار می‌شود.

بنا به گفته شاکری؛ هیئت چینی بزرگترین هیئتی هست که این کشور درون سال های گذشته به نمایشگاه هاز کتاب درون دنیا فرستا ه هست به شکل ای که ۵۰ مدیر رایت نیز ازبرای امضای قرارداد رایت با ناشران ایرانی درون غرفه چین حضور خواهند داشت.

مدیر کمیته میان المللی همچنین با اشاره به تبادل غرفه مجانی میان ایران و چین توضیح داد: ایران درون سال ۲۰۱۷ مهمان ویژه نمایشگاه کتاب چین بود و امسال چین مهمان ویژه ما شده و این تبادل غرفه درون این راستا بوده هست.

وی افزود: ۷۸ ماشین چین چهار هزار عنوان کتاب چینی را به زبان‌های مختلف عرضه خواهند کرد و درون مجموع ۱۵ هزار جلد کتاب چینی درون نمایشگاه کتاب تهران و درون معرض نمایش قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به بورسیه‌ها نیز گفت: به روال هر سال امسال ۱۹ نفر بورسیه مهمان نمایشگاه کتاب تهران هستند که از کشورهای صربستان ترکیه سوریه لبنان فلسطین و عراق هستند.

درون ادامه این بازدید داریوش نویدگویی، مدیر کمیته فرهنگی توضیحات را درمورد برنامه های کمیته علمی فرهنگی ارائه کرد و یادآور شد: بیش از ۲۰۰ برنامه درون هفت سالن نمایشگاه کتاب تهران تدارک دیده شده هست و ما هر روز میان دو تا پنج برنامه را اجرا خواهیم کرد.

اسماعیلی راد معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران نیز درون ادامه این بازدید با اشاره به چینش الفبایی درون شبستان گفت: امسال حرف الف از انتهای حیاط یاس شروع می‌شود. ۴۵۰ ناشر درون قسمت عمومی ثبت نام کرده هست.

وی با اشاره به آمار حضور ناشران درون نمایشگاه امسال افزود: درون قسمت ناشران عمومی ۱۳ هزار و ۸۰۲ متر مربع فضا ازبرای حضور ۹۸۸ ناشر تدارک دیده شده هست که ۱۴۱ هزار و ۸۶۱ عنوان کتاب را عرضه خواهند کرد. درون قسمت کودک نیز ۲۵۱ ناشر درون فضای به وسعت پنج هزار و ۹۰۰ متر مربع ۲۴ هزار و ۱۳ عنوان کتاب را عرضه می‌کنند. درون قسمت دانشگاهی نیز ۴۲۸ ناشر درون فضای بالغ بر شش هزار و ۲۳۵ متر مربع که همه آن زیر چادر خواهد بود به عرضه ۶۷ هزار و ۱۳ عنوان کتاب می‌‌ردازند. درون سالن‌های آموزشی نیز ۹۷ ناشر درون فضای سه هزار و ۲۳۱ متر مبعی به عرضه ۱۷ هزار و ۴۴۵ عنوان کتاب می‌پردازند.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب درون قسمت دیگری از این بازدید با اشاره به مشکل کمبود پارکینگ درون نمایشگاه کتاب عنوان کرد: سال گذشته شهرداری تهران موضوع برگزاری نمایشگاه بدون خودرو را درون دستور کار خود قرار دا که این مساله امسال شکل جدی‌تری به خود گرفته هست. امسال به دلیل مشکلات ترافیکی سال قبل و نیز عملیات عمرانی پارکینگ‌های خیابان قنبرزاده درون اختیار نمایشگاه نیست و پارکینگ خیابان شهید بهستی نیز از دسترس خارج هست. تنها با ظرفیت ۸۰۰ خودرو ازبرای عوامل اجرایی پارکینگ تدارک دیده شده که از درون خیابان پاکستان ورودی خواهد داشت. با این حال شرکت مترو تهران به ما وعده داده وقت حرمت قطارهای خط یک و سه درون ایام نمایشگاه به کمترین حد ممکن برسد و درون ضلع شرقی مصلی نیز و درون آخر قسمت ناشران دانشگاهی پایانه اتوبوسرانی تدارک دیده شده هست.

اسماعیلی راد همچنین با اشاره به میزان تقاضاهای بالا ازبرای حضور درون این رویداد تصریح کرد: شرایط حضور درون نمایشگاه کتاب تهران احتیاج به بازنگری جدی دارد و این موضوع باید درون دستور کار ما قرار بگیرد.

درون قسمت دیگری از این بازدید ایوب دهقانکار مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به موضوع یارانه‌ها درون نمایشگاه کتاب عنوان کرد: موضوع هدفمندی یارانه‌ها از دستورکارهای جدی ما درون معاونت هست که امسال نیز درون بخشی از نمایشگاه اجرایی می‌شود و هدف از این کار جلوگیری از خرج کرد یارانه‌های درون موضوعی غیر از خرید کتاب هست. درون این شیوه تازه یارانه‌ها و استفاده کردن از آنها تنها درون قبال مبادله کتاب قابل پرداخت خواهد بود وشرایط نقد کردن یارانه‌ها از دسترس خارج می‌شود.

وی افزود: درون حوزه یارانه امسال نمایشگاه با افزایش میزان تخصیص مواجه بود. درون قسمت یارانه دانشجویی ما با افزایش ۵۰ درصدی و درون قسمت اساتید و هیئت علمی نیز به افزایش دو برایری یارانه‌ها دست پیدا کردیم. امسال درون زمینه صدور یارانه‌ها تنها به صدور بن‌کارت بسنده نکردیم و تخصیص یارانه با استفاده کردن از کارت ملی هوشمند و نیز سیستم NFC و نصب اپلیکیشن خاص مربوط به آن که از سایت نمایشگاه کتاب قابل دسترسی هست هدفمند می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *