ملاقات با گروهک جیش‌الظلم ازبرای نوشتن یک کتاب/ «مهران می‌خندد» سفارشی نیست- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، کتاب «مهران می خندد» زندگی‌نامه و خاطرات شهید مرزبان نیروی انتظامی، مهران اقرع، هست. شهید اقرع متولد ۱۸ خرداد سال ۱۳۷۱ بود که به همراه هفت نفر از اعضای کادر و وظیفه درون تاریخ ۱۷ فروردین ۹۴ درون منطقه نِگور سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.

این اثر حاصل گفت‌وگو با خانواده، دوستان و همکاران این شهید هست. محسن صالحی‌خواه، نویسنده این کتاب ازبرای نوشتن اثر سفرهایی به سیستان و بلوچستان و مشهد مقدس داشت که روایت مسافرت به استان محل خدمت این شهید درون بخشی جداگانه از این کتاب آمده هست. این کتاب درون ۱۴۳ صفحه با همکاری مؤسسه فرهنگی شهدای ناجا روانه بازار نشر شده هست. صالحی‌خواه درون گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به چرایی نگارش این اثر می‌گوید: شهید اقرع نماینده یک نسل هست، نماینده شهدایی که ثابت می‌کنند دوران ایثار و خدمت به مردم تمام نشده هست.

وی با تأکید بر اینکه کتاب «مهران می‌خندد» یک اثر سفارشی نیست، ادامه می‌دهد: تلاش کردم تا قهرمان این کتاب را همانگونه که بود، نشان دهم؛ نه بزرگ و آسمانی و نه کوچک و زمینی. گفت‌وگوی تسنیم با صالحی‌خواه را می‌توانید درون ادامه بخوانید:

تسنیم: آقای صالحی‌خواه شهید مهران اقرع چه ویژگی خاصی داشت که مورد توجه قرار گرفت و تصمیم گرفتید که به زندگی وی درون قالب یک کتاب بپردازید؟

شهید اقرع به نظر من نماینده یک نسل هست. نماینده شهدایی که ثابت می­‌کنند دوران ایثار ازبرای حفظ امنیت مردم تمام نشده هست. این شهید که سوژه کتاب «مهران می‌­خندد» هست، نشان می­‌دهد نسل امروز که نه جنگ را دیده و نه روزهای انقلاب را درک کرده، هم درون صف ایستاده‌ هست. سوای قصه شهادت و سیره زندگی این شهید عزیز که به طور خاص به آن پرداخته­‌ایم، درصورتیکه نگاه­مان را بخواهیم به این نسل پس از جنگ بدوزیم، شهدای دهه هفتادی کم نداریم. چه درون جرگه شهدای مدافع حرم و چه درون میان شهدای غیور ناجا که سهم زیادی درون تأمین امنیت کشور دارند؛ از مرزها گرفته تا شهرها.

تسنیم: از کجا با شهید آشنا شدید؟

آشنایی من با این شهید بزرگوار زمانی رقم خورد که عزیزان مؤسسه فرهنگی و انتشارات زاد اندیشه از من دعوت کردند که نویسنده این کار باشم. پیشینه این آشنایی هم به منتشر شدن کتاب «جُندی مُکَلَّف» بازمی‌گردد که امسال منتشر شد. کتاب اولم سبب خیر شد که توفیق قلم به دست گرفتن ازبرای نوشتن زندگی‌نامه و خاطرات شهید اقرع را داشته باشم. از آنجایی که فاصله سنی من و شهید اقرع کم­تر از یک­‌سال هست، درک فضایی که درون آن بزرگ شده بود و روحیاتی که داشت برایم آسان‌تر بود.

ازبرای کسی به سن و سال من نوشتن از دوران جنگ دشوار هست؛ چون تصویری به غیر از کلیپ­‌های دفاع مقدس از آن دوران ندارم. ولی درک شهدایی که هم‌نسل ما هستند ازبرای امثال من راحت‌تر هست؛ از این جهت توانستم که درمورد شهید اقرع بنویسم.

شهید مهران اقرع از نیروهای کادر مرزبانی ناجا بود. وی به همراه هفت نفر دیگر از عزیزان مرزبانی اعم از کادر و وظیفه درون فروردین سال ۹۴ توسط تروریست‌­های جیش‌­الظلم به طرز ناجوانمردانه‌­ای به شهادت رسیدند. یکی دیگر از شهدای آن حادثه، شهید علی امامدادی از صمیمی­‌ترین دوست­ان شهید بود که با هم درون دانشگاه افسری درس می­‌خواندند.

تسنیم: کتاب به سفارش ناجا نوشته شده هست؟

ناجا یا به طور دقیق­‌تر بخواهم بگویم دوستان عزیزم درون مؤسسه فرهنگی شهدای ناجا خیلی درون فرایند تدوین و جمع‌­آوری محتوای کتاب نقش داشتند. طبیعتاً پیدا کردن دوستان شهید، هماهنگی ازبرای مصاحبه با خانواده ایشان و البته مسافرت به منطقه مرزی با همکاری بی‌دریغ این برادران صورت گرفت. درون مجموع باید بگویم که «مهران می‌خندد» یک کتاب سفارشی نیست. این من بودم که ازبرای نگارش این اثر از ناجا یاری خواستم و آنها نیز بی‌دریغ کمک کردند.

تسنیم: مسافرت به منطقه مرزی؟

از آنجایی که شهید اقرع درون مرز نگور استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید، لازم بود که سفری به آن منطقه داشته باشم تا همکاران وی را ملاقات و فضا را احساس کنم. درون آن مسافرت چند نفر از اعضای گروهک جیش‌­الظلم را هم دیدم. روایت این مسافرت را به صورت بخشی جداگانه درون کتاب آورده­‌ام. پیش از این نیز چون خانواده شهید اهل و ساکن مشهد هستند، توفیق داشتم که درون ماه مبارک رمضان سفری به این شهر داشته باشم تا خانواده اقرع را ملاقات و با آنها نیز مصاحبه کنم. این دو مسافرت نقش اساسی درون شکل گرفتن کتاب داشت.

تسنیم: کتاب «مهران می­‌خندد» یک اثر داستانی هست یا اثری هست درون قالب خاطرات شفاهی؟ نثر و ساختار اثر ممکن هست مخاطب را درون تشخیص نوع قالب کار دچار تردید کند.

من هم اکنون جسارت قصه نوشتن ندارم. به این معنی معتقدم فعلاً ازبرای من سریع هست که بخواهم ازبرای قصه‌نویسی دست به قلم شوم. دو اثری که درون حال حاضر مشغول نگارش آنها هستم، داستانی نیستند. این کتاب نیز بر مبنای مصاحبه با دوستان، خانواده و همکاران شهید نوشته شد و یک پروژه خاطرات شفاهی بود.

تسنیم: نکته دیگری درصورتیکه دارید بفرمایید.

نسل پس از جنگ هم دارد نقش خود را ایفا و سهم­ش را ادا می­‌کند. شهید اقرع مثل عباس دانشگر(شهید مدافع حرم) و دیگر شهدای نسل امروز می‌­تواند ازبرای ­نسل امروز الگو باشد؛ به همین دلیل فکر می‌کنم که باید ازبرای معرفی آنها تلاش کنیم و آن­ها را همانصورت که هستند، نشان دهیم؛ نه بزرگ و آسمانی یا کوچک و صرفاً زمینی. مخاطب می­‌تواند با روایت صحیح و زیبا ارتباط برقرار کند. شهید اقرع، شهید امامدادی و همه شهدای وظیفه و پایور ناجا، مدافعان حرم و هر کسی که اسلحه دست گرفته و ازبرای امنیت این مردم می‌­جنگد، می‌­تواند یک الگو باشد.

البته ناگفته نماند که پرداختن به این شهید درون این کتاب، نافی رشادت دیگر شهیدان این روزهای ناجا نیست. سربازانی که به شهادت می­‌رسند یا نیروهای پلیس از یگان­‌های دیگر نباید از قلم بیفتند. تلاش دارم تا درون دیگر آثار نیز به زندگی این شهدا بپردازم؛ از این جهت کتاب بعدی‌­ام درمورد شهدای نیروی انتظامی، درمورد دو سرباز شهید مرزبانی هست. امیدوارم که «مهران می­‌خندد» نخستین حلقه زنجیری باشد که حلقه‌­های دیگر آن، کتاب‌­های دیگر درمورد شهدای پلیس باشد. همانصورت که سال­‌هاست کتاب شهدای دفاع مقدس و پس از آن شهدای دفاع از حرم اهل بیت(ع) جای خودشان را درون کتابفروشی­‌ها پیدا کرده‌­اند و این اتفاق باید ازبرای شهدای ناجا نیز بیفتد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *