نشست خبری “«ماجرای نیمروز۲؛ رد خون»”| کنایه هادی حجازی‌فر به نوید محمدزاده درون مورد کم‌کار شدن- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری کلیپ سینمایی «ماجرای نیمروز۲؛ رد خون» با حضور کارگردان، تهیه‌کننده، بازیگران و دیگر عوامل این کلیپ درون آخرین روز از سی و هفتمین جشنواره فجر برگزار شد. 

درون این نشست، محمدحسین مهدویان صحبت کرد و درون جواب به سوالی مبنی بر این که پیش‌بینی ساخت چنین کاری را از قبل داشته هست، گفت: زمانی کار ماجرای نیمروز ۱ را تمام کردیم، دیدیم که کاراکرتهای جذابی درون این قصه حضور دارند که می‌توانیم یک قصه دیگر با آنان تعریف کنیم. درون ساخت این کلیپ، تحقیق زیادی داشتیم. البته از آن‌جا که قبلا روی این مسئله کار کرده بودیم، به قصه‌های مختلف پیرامون آن فکر کرده بودیم و درون آخر این موضوع را انتخاب کردیم. چیزی درون حدود یک سال و نیم تحقیق داشتیم که نتایج آن را درون اختیار گروه نویسندگان قرار دادیم و آنان نیز با کاری چند ماهه، کلیپ‌نامه را نگارش کردند.

سید محمود رضوی درون مورد ساخت این کلیپ گفت: این کار از نظر پروداکشن دشوار و سنگین بود. قصه کلیپ، سوژه خاصی هست و به مانند مسیر رفتن روی لبه تیغ هست. قاعدتا مسیر همواری نداشتیم ولی از روزی که کلید خورد، همه چیز طبق روال جلو رفت و هیچ مشکلی نداشتیم.

هادی حجازی‌فر درون جواب به سوالی مبنی بر تغییرات شخصیت کمال درون این کلیپ نسبت به اثر قبلی گفت: یکی از کارهای دشوار ما که درون قسمت اول ارائه داده بودیم این بود که کاراکتری را گیم کرده بودیم که یک سری طرفدارهایی داشت و جا افتاده بودند. کار دشوار ما این بود که مخاطب این شخصیت تازه را پذیرفته و آرام آرام تغییراتی را درون آن ایجاد کنیم. البته باید دقت می‌کردیم که این کار بدون پرش باشد. درون حقیقت، سختی کار ما به جز هماهنگی با بچه‌های تازه که به کار اضافه شده بودند و قصه تازه، همین موضوع بود. 

جواد عزتی درون مورد نقش خود گفت:  درون این کلیپ ، ۷ سال گذشته از کلیپ قبلی گذشته بود و باید فکر می‌کردیم که شخصیت‌ها چه تغییراتی کرده‌اند. علاوه بر این، باید برداشت خودمان از این تغییرات را نشان می‌دادیم.

مهدویان درون جواب به سوالی مبنی بر این که آیا وی هم کلیپ ساز وابسته هست یا خیر، گفت: من مطابق عقاید خودم کلیپ می‌سازم. وابسته نیستم. هر کس براساس دیدگاه خود، هر چه که می‌خواهد می‌تواند بگوید

بهنوش طباطبایی درون مورد گیم خود درون این کلیپ گفت‌: پیشنهادات مختلفی را طی این مدت وقت نپذیرفتم و صبر کردم تا نقشی به من پیشنهاد شود که اولویتش فیزیک و ظاهر نباشد. زمانی آقای رضوی به من پیشنهاد این کار را دادند، بسیار خوشحال شدم چون می خواستم بازهم تجربه کار با ایشان را داشته باشم. زمانی فیلمنامه را هم خواندم، از نقشم لذت بردم. ضمن اینکه قرار بود این کلیپ را آقای مهدویان بسازند. کارگردانی که کارهایشان به دل همه مردم نشسته و ازبرای هر بازیگری افتخار هست که با ایشان کار کند. من فکر می‌کنم که آقای مهدویان فیلمساز سفارشی از سمت مردم هستند. این نقش چالش‌های زیادی را ازبرای من به همراه داشت به چه دلیل که من آورده هایی از کلیپ سیانور با خودم داشتم. جنس زن سازمانی که درون دهه ۵۰ قبل از انقلاب گیم کرده بودم، با زن سازمانی که درون سال ۶۷ گیم کردم متفاوت بود.

هستی مهدوی درون مورد نقش خود گفت: نزدیک شدن به این نقش بسیار دشوار بود به چه دلیل که ما به ازای بیرونی نداشت. زمانی این کار پیشنهاد شد، فهمیدم که یک کلیپ‌نامه خوب را خواهم خواند. جذابیت کلیپ‌نامه من را درگیر خود کرد و خشونتی که درون کلیپ وجود داشت را دوست داشتم. ما به مدت وقت یک ماه درون شهرک دفاع مقدس کار می‌کردیم. تمرین تیراندازی، بشین و پاشو و ….

ابراهیم امینی نویسنده کلیپ نامه این اثر گفت: این کلیپ‌نامه مانند بقیه کلیپ‌هایی که با محمدحسین مهدویان ساخته‌ایم، به لحاظ داستانی متکثر هست و اتفاقات درون کنار هم جلو می‌مسیر. هر چه به آخر می‌رسیم، این قصه‌ها بهم نزدیک می‌شوند. البته باید بگویم که ما برخلاف ماجرای نیمروز دست خود را ازبرای پرداختن به وجه تخیلی کار بازتر گذاشتیم. 

وی درمورد عاقبت عباس زری‌باف گفت: سرنوشت عباس زری باف این هست که درون عملیات مرصاد کشته می‌شود ولی این که چگونه و به دست چه کسی هست، را ما تخیل کردیم. درون حقیقت، آن بخشهایی که تاریخ به صورت متغن نظر نداده هست را خودمان ساختیم.

مهدویان درون جواب به سوالی مبنی بر دریافت یا  عدم دریافت این کلیپ از جشنواره گفت: واقعیت این هست که تجربه ۴ کلیپ گذشته این‌شکل به من یاد داده هست که حضور درون جشنواره فجر نخستین مواجهه جدی با ما تماشاچیان‌مان هست. درون این جشنواره حدود ۲۰ هزار نفر کلیپ‌ما را می‌بینند و نظر می‌دهند. درون حقیقت، این جشنواره یک اکران کوچک همراه با بازخوردهایی هست که برایمان معلوم می‌کند فیلممان چگونه هست. این با اهمیت‌ترین خواسته ما از جشنواره فجر هست. خوشبختانه ما درون ۴ دوره جشنواره فجر، کلیپ‌های متفاوتی ساخته‌ایم که همگی درون میان ۵ کلیپ برتر جشنواره از نگاه مردم بوده هست. درصورتیکه منتقدها خوششان بیاید و جایزه بدهند، خوش‌حال می‌شویم ولی درصورتیکه هم ندهند، آن چیزی را که می‌خواستیم به دست بیاوریم را به دست آوردیم و از این بابت خوشحال هستیم.

رضوی درون مورد این سوال گفت: ما کاری را شروع کردیم که این قدر ازبرای خودمان بزرگ و پر اهمیت هست و نظرات مردم خوب بوده هست که به مساله دیگری فکر نمی‌کنیم. ما با یک محصول خوب مواجه هستیم. درصورتیکه جشنواره خوب استقبال کند، خوش‌حال می‌شویم و اکر نکنند ازبرای بقیه برندگان دست می‌زنیم. خوشحالی اصلی ما از سمت مردم هست و امیدواری که همان برخوردی که مردم با کلیپ های قبلی ما داشتند، با این کلیپ نیز داشته باشند که ما با همین دلگرمی کلیپ‌های بعدی را می‌سازیم.

مهدویان درون جواب به سوال دیگری مبنی بر چرایی عدم حضور تعدادی از شخصیت‌های سیاسی درون این کلیپ گفت: شخصیت‌های زیادی بودند ولی این کلیپ راجع به عملیات نیست بلکه یک قصه ای راجع به کاراکترهای امنیتی دارد که این قصه درون جایی با قصه عملیات برخورد می‌کند. ما به قصه پایبند بودیم و بنا نداشتیم که شخصیت‌های تاریخی را بیاوریم.

رضوی درون جواب به سوالی مبنی بر اکران نوروزی این کلیپ گفت: کلیپ حتما مشکلاتی داشته هست و نگرانی‌ها تا روز آخر وجود داشت. درون مورد اکران نوروزی باید بگویم که استقبال از کلیپ سبب می‌شود که کلیپ‌ها یکی از گزینه‌های اکران نوروزی باشند درصورتیکه بتوانیم اکران نوروزی بگیریم، حتما این کار را انجام خواهیم داد و درصورتیکه شرایط کلیپ‌های دیگر بهتر باشد، آنان این اکران را خواهند کرد. 

حجازی فر درمورد انتقاد از شخصیت کمال درون این کلیپ گفت: قول داده بودم که آرام و بدون حاشیه‌ای تمام کنم ولی باید بگویم که این دیدگاه، خیلی برداشت دم دستی و سطحی نسبت به کمال هست. 

وی درمورد حضور ابتدایی خود درون کلیپ قصر شیرین و عدم ادامه این کار با این گروه گفت: من از پارسال درگیر کلیپ قصر شیرین بودم. بخشی از فیلمنامه ازبرای من نوشته شد ولی قرار بود ماجرای نیمروز درون تیر ماه کلید بخورد که بنابر دلایلی به شهریور ماه افتاد. درون آن وقت باید انتخاب می‌کردم به چه دلیل که درصورتیکه من نبودم این کلیپ نمی‌توانست بدون کمال ساخته شود. درون حقیقت، یا باید ماجرای نیمروز ۲ تعطیل می‌شد و یا من از آقای میر کریمی عذرخواهی می‌کردم و بیرون می‌آمدم. فکر می‌کنم که اکنون باید کمی استراحت کنم. البته نه ازبرای این که بقیه من را مرور کنند بلکه باید خودم را مرور کنم تا از بزرگان سینما یاد بگیرم. 

انتهای پیام/ 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *