نقد و تحقیق نسخه مرمت شده کلیپ سینمایی “نرگس” درون فیلمخانه ملی ایران- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته باشگاه خبرنگاران پویا، درون ابتدای این برنامه که با حضور جمعی از دست‌اندرکاران کلیپ «نرگس» برگزار شد ناصر صفاریان دبیر کانون کلیپِ خانه سینما با اشاره به فعالیت قابل ستایش فیلمخانه‌ ملی ایران درون نگهداری، مرمت و بازسازی آثار به جا مانده از تاریخ سینمای ایران، از لادن طاهری، مدیر این فیلمخانه دعوت کرد تا پیش از شروع نمایش «نرگس» توضیحاتی درمورد‌ی فعالیت‌های این مرکز ارائه دهد.

لادن طاهری مدیر فیلمخانه‌ی ملی و سرپرست موزه سینمای ایران گفت: خوشحالم که امشب درون کنار شما به تماشای فیلمی می‌نشینم که سال‌ها قبل آن را دیده بودم.

وی ادامه داد: با وجود این که درون طول سال‌های گذشته، تماشای نسخه‌های اصلاح و مرمت شده‌ی بسیاری از کلیپ‌ها را تجربه کرده‌ام ولی هر دفعه که به تماشای یکی از این آثار مخصوصاً کلیپ‌هایی که همه ما آن‌ها را دوست داریم، می‌نشینم احساس می‌کنم تجربه‌ی عجیب و تازه‌ای به دست آورده‌ام.

طاهری با بیان اینکه بعضی کلیپ‌ها را درون دوره‌ی خودش بارها دیده‌ هست، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، حدود بیست و هفت سال پیش که کلیپ «نرگس» به نمایش عمومی درآمد چندبار این کلیپ را دیدم و تمام جزییات آن را به خاطر داشتم ولی زمانی نسخه‌ی اصلاح و مرمت شده‌ی آن را دیدم تازه متوجه شدم فیلمی که خیلی دوست داشتم و چندین و چندبار دیده بودم را درون واقع اصلاً ندیده‌ام!

مدیرعامل فیلمخانه ملی ایران با اشاره به مرمت بعضی کلیپ‌های با اهمیت تاریخ سینمای ایران نظیر «گاو»، «یک اتفاق ساده» و «اون‌شب که بارون اومد» به عنوان تجربه‌های موفق و خوب درون این زمینه یادآور شد: درون سال‌هایی که نگهداری کلیپ‌های تاریخ سینمای ایران متداول نبوده، فیلمخانه‌ی ملی ایران یک نسخه از همه‌ی کلیپ‌ها را درون گنجینه‌ی آثار خود محافظت کرد تا امروز به لطف فن‌آوری، اشکالات تصویری و فنی کلیپ‌ها برطرف و درون اختیار بینندگان علاقه‌مند قرار گیرد.

طاهری هم‌چنین گفت: خوشحالم امشب به تماشای «نرگس» می‌نشینیم و پس از سال‌ها با تمام جزییات، تماشای آن را می بینیم. این کلیپ جزء آثاری هست که بنیاد سینمایی فارابی به فیلمخانه ملی ایران کمک کرده تا نسخه‌ی اصلاح و مرمت شده‌ی آن، ازبرای تماشا به بینندگان عرضه شود.

درون ادامه رخشان بنی‌اعتماد کارگردان «نرگس» از مدیر کلیپ‌خانه ملی ایران تشکر ویژه کرد و گفت: درون برابر لادن طاهری تعظیم می کنم و معتقدم که وی سینمای ایران را نجات داده هست. من درون قصه‌هایم قهرمان ندارم. درصورتیکه بخواهیم اصرار کنیم که قهرمانی وجود داشته باشد، هر شخصیتی که درون جهت تغییر حرکت می‌کند، می‌تواند قهرمان باشد.

وی درون ادامه افزود: آن‌هایی که اهل خانواده سینما هستند، می‌دانند نسخه ترمیم شده به این معنی چه؟ من زمانی به این مرحله رسیدم که متوجه شدم هیچ نسخه‌ای از کلیپ‌هایم وجود ندارد و ما درگیر چه فاجعه‌ای هستیم.

کارگردان کلیپ «نرگس» یادآور شد: بدون هیچ تعارفی نهاد دولتی یا وزارتخانه‌ای درون این مملکت سراغ ندارم که توانسته باشند مانند «کلیپ‌خانه ایران» با این تدبیر و اندیشه، سینمای ایران را نجات دهند و من درون برابر خانم طاهری ازبرای نگهداری و مرمت کلیپ‌هایم تعظیم می‌کنم.

وی با قدردانی از فعالیت‌های مدیران استودیو روشنا درون مرمت و بازسازی کلیپ‌ها، درمورد‌ مواجهه‌ خود با «نرگس» درون سال‌های گذشته گفت: اخیراً و از زمانی که این کلیپ به همت بنیاد سینمایی فارابی و فیلمخانه‌ی ملی ایران مورد اصلاح و مرمت قرار گرفت چندبار آن را دیده‌ام.

درون این برنامه جهانگیر کوثری، امیر اثباتی ، مهرزاد دانش، ناصر صفاریان ، آتش تقی پور و عوامل کلیپ نرگس حضور داشتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *