نقش دشمنان اسلام درون تفرقه افکنی میان مسلمانان- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

حجت‌الاسلام صادق گلزاده کارشناس مسائل میان‌الملل درون گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، درون تحلیل حادثه تروریستی سریلانکا گفت: معقتدم دشمن درون این قضیه چندین هدف را به صورت همزمان نشان گرفته هست؛ اول اینکه باید بدانیم دست اسرائیل و آمریکا درون این قضیه قهراً دخیل هست تا تقصیر را متوجه مسلمانان کنند. به این صورت که این قضیه را ما به ازای حادثه تروریستی مسلمانان درون نیوزلند نشان دهند.

وی جذب جمعیتی از بوداییان تندروی سریلانکا ازبرای فشار گذاردن مسلمانان را دومین هدف این حادثه تروریستی معرفی کرد و گفت: دومین هدف دشمن درون این قضیه آن هست که از آنجایی که اکثریت جمعیت این کشور را بوداییان شکل می‌دهند، به نظر می‌رسد گروه‌های تندروی تکفیری به سرمداری آمریکا و اسرائیل قصد جذب اقلیتی از بوداییان این کشور را داشته باشند تا بر آتش درگیری‌های این منطقه بیش از گذشته بدمند. سوم اینکه هدف دیگر دشمن، هجمه به سمت کشور هند هست؛ به این معنی از آنجایی که سریلانکا قطعه جداشده از هند هست، با این نگاه قصد دارند جنگ فرقه‌ای را درون هند نیز بکشانند تا جمعیت مسیحیت این منطقه را با بوداییان یا مسلمانان آنجا درگیر کنند.

گلزاده ادامه داد: درون صورت کلی تصورم آن هست که دشمنان ازبرای ملتهب نگه داشتن منطقه، روی به سریلانکا آوردند و از آنجایی که درون این کشور از ادیان و مذاهب مختلف زندگی می‌کنند، گمان می‌کنند به ظرفیت بالایی ازبرای اختلاف‌افکنی میان این ادیان و پس جهان اسلام دست یافتند؛ لذا به شدت درون پی ایجاد جنگ داخلی‌اند؛ ضمن آنکه این نوع مسائل مسبوق به سابق هست و درون گذشته شاهد به آتش کشاندن مساجد مسلمانان درون این کشور بودیم. پس از آتش‌سوزی مساجد مسلمانان بنده به این کشور مسافرت کردم و از نزدیک شاهد مسائل و حواشی بودم؛ الحمدلله مسلمانان شیعه و سنی همدلی  فراوانی با یکدیگر داشتند و نسبت به توطئه‌های دشمن دارای بصیرت بالایی بودند. سریلانکا کشوری هست که نخستین انجمن اسلامیِ حمایت از انقلاب اسلامی درون دنیا را ایجاد کرد و حتی بعضی سران سیاسی و فرهنگی ما درون آن وقت دیدارهایی با سران اسلامی این کشور داشتند. بنابراین یک سابقه دلبستگی به ایران دارند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه اسرائیل و آمریکا همچون انگلیسِ سابق از سیاست “تفرقه بیانداز حکومت کن” استفاده کردن می‌کنند، افزود: آن‌ها ازبرای ملتهب نگه داشتن منطقه درصورتیکه جایی هم زمین بخورند، به نقطه دیگری عزیمت می‌کنند تا بتوانند به اهداف خود دست یابند. دولتمردان سریلانکا و مسئولان دینی سریلانکا باید مراقبت توطئه‌های دشمن باشند؛ به این صورت که ردّ پای اسرائیل و آمریکا که به صورت پنهانی عامل اصلی این جریانات هستند، کنترل شود و عوامل حادثه را به سزای اعمال‌شان برسانند.

گلزاده با اشاره به اینکه درون این حادثه خطر متوجه دولت مرکزی سریلانکا نشده هست، گفت: چون همان طور که اشاره شد، جمعیت حداکثری را بوداییان شکل می‌دهند و مسیحیان درون آنجا مانند مسلمانان درون اقلیتند. 

وی با تأکید بر اینکه جریان وابسته به لابی صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را درون تحقق اهداف خصمانه خود به کار می‌گیرد، گفت: ما نباید جای دشمن را با پیاده‌نظام دشمن غلط بگیریم. یکی از ایرادات تحلیل‌های ما عدم توجه به این مسئله هست به این معنی گاهی دشمن اصلی را فراموش می‌کنیم. به عنوان مثال عرستان درون قامت هماوردی با کشور ما نیست بلکه پیاده‌نظام دشمن و یا به تعبیر خود سردمداران آمریکا، گاو شیرده آنهاست. باز تأکید می‌کنم  ما عامل اکثر جنگ‌ها و ناامنی‌های دنیا را آمریکا و اسرائیل می‌دانیم؛ هر جا که درگیری و اختلاف باشد، پای این‌ها درون میان هست. حضور نحس آن‌ها درون منطقه آسیا و ایجاد گروه خبیث داعش و تأمین منبع ها مالی و نظامی آن‌ها توسط آمریکا نشانی بر این واقعیت هست.

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *