نهج‌البلاغه| نقش امام وقت درون عبور مردم از فتنه‌های آخرالزمان- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، به باور شیعه، مهدویت اصلی‎ترین معارف الهی هست که خداوند متعال وعده تحقق آن را درون قرآن کریم بارها با مفاهیم مختلف بیان کرده هست و بهترین خوبان بشر به این معنی انبیاء و رسل(ع) و بر فراز رسولان(ع)، اولوالعزم من‌الرسل را درون مسیر تحقق آن قرار داده هست.

درون این باره هر یک از اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) به تبیین معارف مهدویت، آخرالزمان و ظهور پرداختند. احادیثی درمورد کیفیت ولادت امام وقت(عج)، وقایع عصر غیبت، فتنه‌های آخرالزمان و معرفی کیفیت عصر ظهور حجم زیادی از معارف مهدوی را میان مردم رواج داد تا حدی که موضوع مهدویت و ظهور نقل مجالس آن وقت بود. درون واقع یکی از اهداف ائمه(ع) درون طرح مباحث مهدویت، ارائه تصویری از دوران غیب، آخرالزمان و مسائل مربوط به ظهور و یا تبیین مسیر پیش روی جامعه بشری و ارائه راهکارهایی مناسب درون برخورد با چالش‌ها و فرصت‌های پیش رو بود.

 

به عنوان نمونه امیرالمؤمنین(ع) آنگاه که می‌خواهد امام عصر(عج) را معرفی کند، می‌فرماید: «وی (حضرت مهدى «عج») خواسته‏‌ها را تابع هدایت وحى مى‏‌کند، هنگامى که مردم هدایت را تابع هوس‏‌هاى خویش قرار مى‌‏دهند، درون حالى که به نام تفسیر نظریه‌‏هاى گوناگون خود را بر قرآن تحمیل مى‏‌کنند، وی نظریه‏‌ها و اندیشه‏‌ها را تابع قرآن می‌کند.

بر اساس این روایت،‌ امام علی(ع) دو فعل امام وقت درون عصر ظهورشان را اینگونه معرفی فرمودند:
۱ـ خواسته‏‌ها را تابع هدایت وحى مى‏‌کند، هنگامى که مردم هدایت را تابع هوس‏‌هاى خویش قرار مى‌‏دهند؛‌ یَعْطِفُ الْهَوَى عَلَى الْهُدَى إِذَا عَطَفُوا الْهُدَى عَلَى الْهَوَى‏
۲ـ نظریه‏‌ها و اندیشه‏‌ها را تابع قرآن می‌کند، درون حالى که به نام تفسیر نظریه‌‏هاى گوناگون خود را بر قرآن تحمیل مى‏‌کنند؛  وَ یَعْطِفُ الرَّأْیَ عَلَى الْقُرْآنِ إِذَا عَطَفُوا الْقُرْآنَ عَلَى الرَّأْیِ‏

آنچه که درون این فراز مشهود هست، خطاب امام(ع)‌ به مسلمانان آن هم از اندیشمندان آنهاست نه مردم عادی و یا غیر مسلمانان. بر این اساس امیرالمؤمنین(ع) تبعیت از هوا و هوس به جای تبعیت از هدایت و نیز تفسیر به رأی را از چالش‌های با اهمیت جامعه مسلمان شمرده می‌شود. درون واقع حضرت تأکید دارند درون مقطعی از آخرالزمان عده‌ای با پیروی از نفسانیات و معلومات خویش و با تفسیرهای نابجا از آیات قرآن، آنچه را که خود می‌پسندند به اسم دین و به اسم مهدویت به خورد مردم می‌دهند؛ درون حالی که نه خود از آن معلومات بهره می‌برند و نه مؤمنان را بهره می‌رسانند؛ به طور طبیعی درون چنین شرایطی جامعه مسلمین درون معارف الهی دچار سرگردانی شده و این خود زمینه را ازبرای چالش‌های فکری و معرفتی درون جامعه فراهم می‌کند.

درون ادامه این خطبه، امام(ع)‌ با اشاره به فتنه‌های دشوار آخرالزمان و نقش امام عصر(عج) درون آن دوران، می‌فرمایند:

 درون آینده آتش جنگ میان شما افروخته می‌شود و چنگ و دندان نشان مى‏‌دهد، با پستان‌‏هایى پر شیر که مکیدن آن شیرین، ولی پایانى تلخ و زهر آگین دارد، به سوى شما مى‌‏آید؛  حَتَّى تَقُومَ الْحَرْبُ بِکُمْ عَلَى سَاقٍ بَادِیاً نَوَاجِذُهَا مَمْلُوءَةً أَخْلَافُهَا، حُلْواً رَضَاعُهَا، عَلْقَماً عَاقِبَتُهَا.

آگاه باشید، فردایى که شما را از آن هیچ شناختى نیست، زمامدارى حاکمیّت پیدا مى‏‌کند که غیر از خاندان حکومت‏‌هاى امروزى هست (حضرت مهدى «عجل اللّه تعالى فرجه الشریف») که:
* عُمال و کارگزاران حکومتها را بر اعمال بدشان کیفر خواهد داد؛ یَأْخُذُ الْوَالِی مِنْ غَیْرِهَا عُمَّالَهَا عَلَى مَسَویِی أَعْمَالِهَا
* زمین میوه‌‏هاى دل خود (معادن طلا و نقره) را براى وی بیرون مى‏‌ریزد و کلیدهایش را به وی مى‏‌سپارد؛ وَ تُخْرِجُ لَهُ الْأَرْضُ أَفَالِیذَ کَبِدِهَا، وَ تُلْقِی إِلَیْهِ سِلْماً مَقَالِیدَهَا
* وی روش عادلانه درون حکومت حق را به شما مى‌‏نمایاند؛ فَیُرِیکُمْ کَیْفَ عَدْلُ السِّیرَةِ. 
* و کتاب خدا و سنّت پیامبر صلّى اللّه علیه و آله و سلّم را که تا آن روز متروک ماندند، زنده مى‏‌کند؛ وَ یُحْیِی مَیِّتَ الْکِتَابِ وَ السُّنَّةِ.

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *