نهمین جشنواره عمار درون ایستگاه آخر؛ از اهدای فانوس های جشنواره ، کنایه ها به روحانی و رایزنی‌ها ازبرای تولید پایتخت ۶- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نهمین جشنواره مردمی عمار به ایستگاه پایانی رسید و مراسم اختتامیه آن با حضور جمعی از مدیران صدا و سیما، هنرمندان و مستندسازان و اقشار مختلف مردم از ساعت ۱۸:۳۰ درون سینما فلسطین برگزار شد.

 

درون این مراسم، ابتدا حسین حقیقی ترانه «ایران آینده» را به مناسبت چهل سالگی انقلاب اجرا کرد.

خدایار بهرامی از پایه‌گذاران مسجد امیرالمومنین(ع) درون شهرستان کهنز شهریار و از عوامل مستند «عابدان کهنز» درون سخنانی گفت: یک روز دیو کثیفی آمد و با کنار زدن قاجارها، موجودی به نام رضاخان را بر سرزمین ما حاکم کرد. استعمار درون سرزمین ما با هجوم به حجاب بانوی ایرانی و کیان مقدس روحانیت، قصد تسخیر سرزمین ما را داشت. ولی امروز نه تنها کشور ما نجات پیدا کرد، بلکه سوریه هم نجات پیدا کرد.

وی افزود:از برادران انقلابی خواهش دارم این‌ها را تبدیل به کلیپ کنند تا مردم به ویژه جوانان بدانند قبل از انقلاب چه خبر بوده هست! این وظیفه عمار هست.

* برگزیدگان قسمت مستند «تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸»

درون ادامه این مراسم، درون قسمت مستند «تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸»، لوح تقدیر به مستندهای «مسیر طی شده» علی ملاقلی‌پور و «آینه‌های شکسته» به کارگردانی عبدالعلی مکرمی اهدا شد.

ملاقلی‌پور پس از دریافت لوح خود گفت: باید نقدپذیر بود و نقدپذیری را رشد داد. رسانه‌ها باید بدانند جوانانی هستند که هم اکنون فرزند خمینی هستند و هرچقدر هم تلاش کنند با برچسب‌های مختلف کلیپ آن‌ها را بایکوت کنند، باز بر تعداد فرزندان خمینی افزوده می‌شود.

همچنین به ناصر طهماسب گوینده گفتار متن ازبرای مستندهای «مجتهد لاری» و «هاشمی زنده هست»، جایزه ویژه‌ای تعلق گرفت.

فانوس قسمت مستند تاریخ سیاسی و فتنه ۸۸ «شورش علیه سازندگی» به کارگردانی مصطفی شوقی اهدا شد. مادران شهیدان خالقی‌پور این جایزه را به وی اهدا کردند.

مصطفی شوقی پس از دریافت فانوس این قسمت صحبت کرد و گفت: زمانی که این کار را شروع کردیم شرایط خاصی درون کشور بود که سبب ایجاد سو تفاهم هایی شد ولی تلاش کردیم که نقد منصفانه ای  از دوره ای داشته باشیم که همه یادمان هست. نام کلیپ ما شورش علیه سازندگی هست ولی باید بگویم که علیه کلیپ ما نیز شورش شد و نگذاشتند که حتی یک اکران خصوصی ۲۰ نفره داشته باشد و یکی دو ساعت مانده به وقت نمایش زنگ زدند و آن را لغو کردند. از بچه های عمار ممنونم که جرات کردند و به این کلیپ فرصت نمایش داشتند. من جایزه ام را زمانی گرفتم که این کلیپ درون همین سالن به نمایش درآمد.

* برگزیدگان قسمت «جنگ نرم و جبهه فرهنگی»

«تهران دمشق» به کارگردانی سیدمحمدعلی صدری‌نیا درون این قسمت جایزه مردمی را – یک تابلوفرش اهدایی از اهالی روستای تورقوزآباد -دریافت کرد.

علی صدری نیا پس از دریافت جایزه خود گفت: مستند تهران دمشق نخستین اکران خود را درون جشنواره عمار تجربه کرد و از ۱۰- ۱۵ روز دیگر پخش آن شروع می شود. درون این مستند تلاش کردیم حرف مهمی را با تمام کسانی که حتی تنها درون دوست داشتن ایران با ما مشترک هستند، به اشتراک بگذاریم. از همه کسانی که ایران را دوست دارند درخواست میکنم که این مستند را ببینند. گاهی اوقات ما تاثیر یک اختلاف کوچک درونی خود را نمی دانیم. درصورتیکه ما تنها یک ساعت درون خیابان های حلب قدم بزنیم تازه خواهیم فهمید که جنگ داخلی چه معنایی دارد.

فانوس این قسمت  به مستند «روزی روزگاری ترامپ» به کارگردانی علیرضا بوالی تعلق گرفت.

محسن مقصودی که به نمایندگی از تیم تولید برنامه «ثریا» جایزه مستند «روزی روزگاری ترامپ» را دریافت کرد، گفت: امروز دیدم که مسئولان مان مجددا از دستاوردهای برجام صحبت کردند.  نمی‌دانم این دوربین مخفی هست یا شوخی مسئولان. نمی‌دانم که آیا از زندگی مردم خبر دارند یا نه؟ از اجاره‌بها خبر دارند یا نه؟ سوال من این هست که چطور با این اعتماد به نفس از دستاوردهای برجام می‌گویند؟ شما به کدخدا اعتماد کردید و درون قلب مردم ایران بتن ریختید و امروز هم امید به لبخند اروپایی‌ها بسته‌اید. شما باید توبه عملی کنید. بازگشت به مردم درون حرف محقق نمی‌شود و باید عملا به سمت مردم بازگردید. مطمئن باشید که این مردم دست رد به سینه شما نمی‌زندند. آقای روحانی توبه عملی کنید تا با تکیه بر  جوانان و مردم این مشکلات را مرتفع کنید.
وی درون آخر صحبت های خود گفت:‌ این فانوس را از سمت همه بچه‌های برنامه «ثریا» به ابوالقاسم طالبی اهدا می‌کنم که با ساخت کلیپ سینمایی قلاده‌های طلا علمدار مبارزه با جریان نفوذ درون ایران شد.

لوح افتخار هم به مستندهای عطر سیب به کارگردانی داوود جلیلی و متولد آذر به کارگردانی سیدرضا حسینی اهدا شد.

* برگزیدگان مستند «نقد درون گفتمانی»

«فروشنده۲» به کارگردانی علیرضا بوالی و محمدرضا امامقلی کارگردان «خوره» لوح تقدیر این قسمت را دریافت کردند…امامقلی پس از دریافت جایزه خود گفت: جایزه‌مان را به خانواده شهدای مدافع حرم و کارگران این شهر تقدیم می‌کنم. امیدوارم زخم‌ها درمان شوند.

فانوس این قسمت به مستند «دریابست» به کارگردانی محمود شهبازی با موضوع صید بی‌رویه ماهیان جنوب کشور رسید.

شهبازی گفت: امشب سالروز شهادت احمدی‌روشن هست. تعطیلی صنایع هسته‌ای و انتقال ماهواره‌های ما به انبارها، تلاش گروهی هست که ۲۰ سال درون تلاش ازبرای این کار هستند. با برجام گفتند عصر پوشکی هست به جای موشکی و کم‌کم که دستاوردهای برجام را خالی می‌بینند باید گفت عصر خالی‌بندی هست!

جایزه ویژه دوربین «شهید علی قوچانی» به محمود شهبازی کارگردان مستند دریابست تعلق گرفت. وی جایزه خود را به خلیل تقی‌نژاد دومین شهید مدافع حرم هرمزگان تقدیم کرد.

مادر شهید قوچانی که ازبرای اهدای جایزه ویژه به محمود شهبازی، کارگردان مستند دریایست به روی صحنه آمده بود، نقدهای تندی به دولت داشت. وی گفت: پیام ما را به دست مسئولان برسانید. همان کسانی که زمانی به ما دسته کلیدی نشان دادند و گفتند که این کلید همه قفل‌ها را باز می کند ولی متأسفانه درهای باز هم درون این دوران بسته شد. این پیام این هست که تا زمانی که زنده هستیم از خدا می ‌خواهیم ما را درون پناه خود نگاه دارد تا مثل کوه پشت سر رهبر عزیزمان قرار داشته باشیم.

این مادر گرانقدر، دوربین فرزند شهید خود را به کارگردان مستند دریابست اهدا کرد.

* برگزیدگان قسمت مستند «بیداری اسلامی»

لوح افتخار این قسمت به اثر «عماد» به کارگردانی ایمان گودرزی رسید.

فانوس این قسمت از سوی یک جانباز مدافع حرم به سیدمحتشم علی‌نقوی کارگردان «فرزند امام» با موضوع علامه عارف‌الحسینی اهدا شد.

* برگزیدگان قسمت مستند «مدافعان حرم»

«کرار» به کارگردانی محسن عقیلی و «عابدان کهنز» به کارگردانی مجید رستگار لوح تقدیر دریافت کردند. عابدان کهنز فانوس پراستقبال‌ترین مستند را هم دریافت کرد. رستگار این فانوس را به خدایار بهرامی (مؤسس پایگاه بسیج مسجد امیرالمؤمنین) تقدیم کرد. وی جایزه خود را به شهید سجاد عفتی و پدر جانباز این شهید تقدیم کرد.

مستند «نجات» به کارگردانی امیرحسین نوروزی فانوس این قسمت را دریافت کرد.

* برگزیدگان قسمت مستند «جنگ اقتصادی»

لوح‌های افتخار این قسمت به «خاویار قم» به کارگردانی محمدجواد رحیمی و «جوجه‌های انگلیسی» به کارگردانی محمدهادی اینانلو اهدا شد.

فانوس این قسمت به «به نام پدر» به کارگردانی محمدتقی رحمتی تعلق گرفت.

وی درون سخنانی کوتاه خواستار عمل به اقتصاد مقاومتی شد و گفت: اقتصاد مقاومتی  موضوعی هست که بعضی به آن عقیده‌ای ندارند، ولی من به عنوان یک مستندساز اقتصادی به این نتیجه رسیدم چاره‌ای جز اقتصاد مقاومتی نداریم.

* اهدای جایزه «استقلال»

عصمت احمدیان، کارآفرین و مادر شهیدان ابراهیم و اسماعیل فرجوانی جایزه «استقلال» را از جشنواره عمار دریافت کرد. این جایزه توسط پدر شهید احمدی روشن به احمدیان تقدیم شد.

جایزه استقلال نهمین جشنواره عمار به سرکار خانم عصمت احمدیان، مادر شهیدان فر جوانی اهدا شد. این مادر شهید پیش از دریافت لوح افتخار خود صحبت کرد و گفت: پسرانم، اسماعیل و ابراهیم از ابتدا جزو یاران صاحب ‌الزمان بودند. درصورتیکه خاری درون دست بچه‌ای برود، مادرش قبل از بقیه چشمش را می‌گیرد به چه دلیل که طاقت دیدن این صحنه را ندارد.  ولی جلو چشمانم دست پسرم را با اره برقی بریدند و آخ نگفتم، رگ‌ های بریده‌ اش را دیدم و آخ نگفتم، ولی این جا می ‌خواهم آخ بگویم. فریاد می‌ زنم که آقایان مدیر و مسئول ما همه این کارها را کردیم تا شما امروز پشت میز های خود راحت بنشینید. از شما خواهش میکنم که کاری کنید تا ملت ازبرای معیشت خود به این درون و آن درون نزنند.

* تقدیر از سیروس مقدم کارگردان مجموعه تلویزیونی پرمخاطب «پایتخت»

قسمت با اهمیت این اختتامیه به تقدیر از سیروس مقدم اختصاص داشت. سیروس مقدم درمورد پایتخت ۶ گفت: پایتخت متعلق به مردم هست و بارها درون جلسات خصوصی با مدیران فرهنگی سازمان گفته ام که پایتخت نه متعلق به سیروس مقدم هست، نه متعلق به محسن تنابنده هست و نه متعلق به مدیران فرهنگی تلویزیون هست و نه متعلق به هیچ ارگانی هست. پایتخت متعلق به مردم هست و تا زمانی که مردم بخواهند ادامه دارد. البته یک ولی دارد. درون مصاحبه ای که دیدید این شکل بیان شده بود که تیم تولید کننده نمی خواهند این مجموعه تلویزیونی تولید شود ولی مساله چیز دیگری هست. نمی توان خیلی از مسائل را درون این جا بیان کرد. گفته ام که تا زمانی که مردم از پایتخت دل زده نشده اند و دوست داشته باشند که پایتختی ها را ببینند ساخته میشود. البته ما هم باید سوژه ای خوب پیدا کنیم به چه دلیل که توقعات مردم نسبت به این مجموعه بالا هست. دشوار هست که با یک مضمون اجتماعی مردم را خندانند.

وی اضافه کرد: البته درون این میان رکن سومی نیز وجود دارد و آن هم به تیم مدیریت فرهنگی صدا و سیما برمیگردد و باید دید که آیا آنان تمایلی به ادامه ساخت این کلیپ دارند یا خیر؟  تاکنون هیچ چیزی دال بر این که این تیم به طور جدی بیاید و ازبرای ساخت پایتخت ۶ فکر کند، نشده هست و به همین دلیل هست که امسال پایتخت ۶ نداریم. آقای تنابنده مالامال از سوژه هست. به اندازه مردم این مملکت سوژه وجود دارد که میتواند وارد پایتخت شود. می خواهم بگویم که این مطالبه مردم و ساخت پایتخت ۶ باید خواست مدیران فرهنگی ما هم باشد. ساختن یک کار دنباله دار کار سختی هست و احتیاج به حمایت مدیران دارد. دقت کنید که جمع کردن یک تیم به اندازه تیم پایتخت احتیاج به برنامه ریزی دارد و عزیزان ما از همان روز که پایتخت ۵ تمام شد باید به این فکر می افتادند که ساخت پایتخت ۶ کلید بخورد نه این که الان به تقویم نگاه کنیم و ببینیم که عید و ماه رمضان هست و چیزی باید ساخته شود. خوشبختانه مجموعه تلویزیونی پایتخت به نماد وحدت و انسجام آحاد فکری ملت تبدیل شده هست و بسیاری از ایرانیان به من پیام می دهند که بیایید و پایتخت ۶ را درون شهر و استان ما بسازید.

سیروس مقدم درون قسمت انتهایی صحبت های خود گفت: من احساس می کنم که درون ساخت پایتخت ۶، درون قسمت برنامه ریزی و مدیریت فرهنگی کم لطفی شده هست و احساس می کنم که به این مطالبه و احتیاج اساسی مردم به درستی جواب داده نشده هست. اکنون تیم پایتخت متلاشی هست و هر کدام درون جایی مشغول به کار هستند. درصورتیکه صدای مطالبه مردم به گوش آنان برسد شاید از خواب غفلت بیدار شوند.
مراسم تقدیر از سیروس مقدم با حضور نادر طالب زاده، خانواده شهید جعفری، مجید زین العابدین، مدیر شبکه ۱ و ولید درویش برگزار شد.

نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره عمار، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک، رضا سلمانی به نمایندگی از مدافعان حرم، ولید درویش به نمایندگی از مردم سوریه و یک خانواده شهید مدافع حرم روی صحنه حاضر شدند و کاشی حرم رضوی(ع) را به سیروس مقدم اهدا کردند.

همچنین  مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما  درون این مراسم از بیژن مقدم خواست تا مقدمات تولید پایتخت۶ را فراهم کند. وی گفت که مقدم تیم خبره و چیره‌دست خوبی دارد و قاب تلویزیون و احتیاج مردم را می‌شناسد.  امیدوارم امسال هدیه‌ای از درون پایتخت را درون نوروز ۹۸ تقدیم مردم کنیم.

* برگزیدگان قسمت «داستانی»

درون قسمت داستانی کوتاه به سه کلیپ «اسپری» محسن مجیدپور، «قصه آینده» ساخته میثم ملکی‌پور و «هر سال اربعین» میلاد محمدی لوح تقدیر اهدا شد.

«آخرشه» رضا کشاورز و «#نفرست» سامان غنائمی فانوس دریافت کردند.

درون این قسمت از شهید محمد علیشاه موسوی گردیزی تقدیر ویژه به عمل آمد.

درون قسمت داستانی نیز قصه نیمه‌بلند «تقاص»‌ محسن امانی لوح افتخار دریافت کرد. لوح افتخار بازیگری هم به بهار نوحیان بازیگر «مستوره» رسید.

فانوس بهترین کارگردانی به یوسف جعفری کارگردان «سوزن» اهدا شد. فانوس ویژه این قسمت هم به «مستوره» به کارگردانی الهام هادی‌نژاد رسید.

درون قسمت کلیپ بلند، «جایزه ویژه» لوح تقدیر گرفت و فانوس این قسمت به هیچ فیلمی تعلق نگرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *