همه شایعه‌ها درمورد یک نابغه قرآنی؛ از حبس و تبعید تا حضور درون BBC + کلیپ- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام سید محمد‌حسین طباطبایی که پدرش لقب “علم‌الهدی” را ازبرای وی برگزید، همان کودک خردسالی هست که درون دهه هفتاد شگفت‌انگیز‌ترین کودک دنیا درون عرصه حفظ قرآن شد و معجزه دیگری از آیات نورانی آخرین کتاب آسمانی خداوند را به رخ دنیا کشید. وی اکنون جوانی برومند و تحصیل کرده حوزه علمیه قم هست که پا به پای پدر درون مسیر ترویج قرآن و مکتب اهل بیت(ع) تحقیق و پژوهش می‌کند.

درون ادامه متن و ویدئوی گفت‌وگوی خبرگزاری تسنیم با حجت‌الاسلام سید محمد حسین طباطبایی را مشاهده می‌کنید.

* چه عاملی سبب شد که محمدحسین طباطبایی به‌عنوان نابغه قرآنی به جهان اسلام معرفی شود؟

اول لطف خدا و عنایت ائمه طاهرین (ع) بود و نکته با اهمیت دیگر آن، وجود پدر و مادری که حافظ قرآن بودند. پیش از من، دو خواهر بزرگم حافظ قرآن شدند و همین فراگیری حفظ قرآن درون میان اعضای خانواده سبب شد تا زمینه حفظ قرآن از سن دو سالگی برایم فراهم شود.

* چطور می‌شود یک کودک دو ساله‌ که اوج دوران کودکی خود را سپری می‌کند حافظ کل قرآن می‌شود؟ این با روح کودکانه شما درون تعارض نبود؟

البته درون سن دوسالگی ازبرای گیم و تفریح درون کلاس‌های حفظ حاضر می‌شدم که همان حضور و شنیدن آیات قرآنی که درون خانه مدام به گوشم می‌رسید، سبب شد تا با آیات مانوس شوم و بسیاری از آیات جزء سی‌ام را به راحتی حفظ شدم و از همانجا علاقه‌ به حفظ درون درونم بوجود آمد و برایم به‌عنوان کاری روزمره  تبدیل شد. درون طی سه سال، مراحل حفظ کل قرآن را گذارندم و حفظ احادیث و همچنین بوستان و گلستان سعدی نیز انجام شد. بعضی از خطبه‌های نهج‌البلاغه و اشعار محتشم کاشانی را درون کنار هم درون سه سال حفظ کردم. یاد می‌آید درون همان دوران به همراه خواهرانم درون محافل مختلف شرکت می‌کردیم و دیگر احساس ترس نداشتم و زمانیکه درون ۵ سالگی کل قرآن را حفظ کردم با شجاعت تمام‌تر و اعتماد به نفس کامل برنامه‌ها را اجرا می‌کردم.

* یکی از سفرهای به‌یاد ماندنی شما، سفرتان  به کشور عربستان درون سال ۱۳۷۶ و حضور درون مراسمی بود که به دعوت نائف بن عبدالعزیز ولیعهد سابق عربستان صورت گرفت. لطفاً درمورد این مراسم توضیح دهید.

درون سفری که به عربستان درون سال ۱۳۷۶ داشتیم، برنامه‌های متعددی چه درون بعثه مقام معظم رهبری و چه درون اماکن دیگر از جمله کاخ شخصی نائف بن عبدالعزیز که آن وقت هم ولیعهد و هم وزیر کشور عرستان سعودی بود، برگزار شد که از بعضی از آنها عکس ها و ویدئویی به یادگار مانده هست البته آن ویدئوی مشهوری که آن وقت به‌صورت گسترده پخش شد، مربوط به مراسمی بود که درون بعثه مقام معظم رهبری و با حضور چند تن از مسئولان رده بالای کشور یمن برگزار شده بود امّا متاسفانه از برنامه‌ای که با حضور نائف بن‌عبدالعزیز و مقامات کشور سعودی برگزار شد، هیچ ویدئویی درون اختیارمان قرار نگرفت.

* جلسه‌ای که به دعوت ولیعهد عربستان انجام شد، هیاهوی زیادی را درون پی داشت. چراکه یک کودک شیعه و ایرانی توانسته بود به همه سوالات حاضران جواب دهد. شنیده‌ایم که جواب‌های شما، خشم و عصبانیت نائف را هم درون پی داشت.

ناراحتی ایشان از جواب‌های من نبود بلکه عصبانیت وی از این بابت بود که به چه دلیل باتوجه به صرف خرج‌های زیاد درون مراکز آموزشی و ترویج حفظ قرآن درون کشور عربستان که زبان گفتاری‌شان عربی هست و به‌نوعی مهد آموزش قرآن جهان به شمار می‌آمد، نتوانسته‌اند کودکی را با این ویژگی که هم درون زمینه الفاظ و صحت حفظ و هم درون زمینه مفاهیم و ترجمه قرآن حرفی ازبرای گفتن داشته باشد، تربیت کنند. آنها درون آن وقت همچنین فردی را نداشتند و درصورتیکه هم که بود، تنها درون زمینه حفظ و الفاظ قرآن بود و شاید عصبانیت بن عبدالعزیز به همین خاطر بود که چطور می‌شود که باتوجه به محدودیت‌های آموزشی درون ایران، یک خردسال فارسی‌زبان درون مهد آموزش‌های قرآنی جهان ازبرای آنها اجرای برنامه می‌کند.

* پس از اینکه نام شما بر سر زبان‌ها افتاد، حضورتان درون محافل رسمی و برنامه‌های تلویزیونی کم‌رنگ شد و همین سبب شد تا از  گوشه و کنار شایعاتی درمورد شما منتشر شود. شایعاتی نظیر اینکه محمدحسین از دنیا رفته و یا حبس خانگی شده و غیره. حتی بر اساس شایعه فوت شما، درون یکی از کشورهای عربی ازبرای شما مراسم ترحیم هم گرفته بودند.

این شایعات پیش از من، ازبرای آقای جواد فروغی که حافظ کل قرآن بودند، نیز مطرح شده بود و من نخستین نفر نبودم که مورد هجمه شایعات قرار می‌گیرم امّا به جهت اینکه من درون دوران کودکی، برنامه‌های زیادی داشتم و مردم برنامه‌ها را دنبال می‌کردند، زمانیکه وارد حوزه شدم و کمتر توانستم درون رسانه‌ها ظاهر شوم، این شایعه‌ها به‌تدریج توسط بعضی افراد با غرض و نیات خاصی مطرح شد، به ویژه شایعاتی که به نظام مربوط می‌شد و آن را منتسب به خواب‌هایی می‌کردند که واقعیت نداشت. هیچ تصویر، فلیم و مستندی هم نداشتند. به‌عنوان مثال گفتند ایشان فوت کرده یا محصور هست و درون حصر خانگی قرار دارد و یا اینکه تبعید شده هست و از کشور اخراجشان‌ کرده‌اند. شایعات تا جایی پیش رفته بود که افرادی هم که من را می‌شناختند درون مواجهه با من می‌گفتند که ما این خبر را به صورت موثق شنیده‌ایم درون حالیکه این شایعات هیچ کدام صحت نداشت.

 

 

* گویا شما درون شبکه تلویوزیونی BBC نیز به اجرای برنامه پرداختید.

به همراه پدرم درون سال ۱۳۷۷ به انگلستان رفتیم و درون شهرهای مختلفی به اجرای برنامه پرداختیم. درون همان روزها، بی‌بی‌سی نیز از ما دعوت کرد که بازدیدی از دفتر آنها درون لندن داشته باشیم. به طبقه چهارم شبکه که فارسی‌زبان بودند، رفتیم. می‌گفتند که ما می‌خواهیم از نزدیک صحت حفظ و کار ایشان را تحقیق کنیم. اتاقی درون آنجا بود که پدرم گفتند شما برو و درون انتهای اتاق بنشین و به آنها گفت که هر قسمتی را که مدنظر دارید من با اشاره به محمدحسین می‌گویم. همین روش را اجرا کردند و آنها خیلی تعجب کردند.

* شما چند ملاقات با مرحوم آیت‌الله بهجت داشته‌اید، توصیه‌ای از ایشان را که درون ذهن دارید، بفرمایید.

ما چند ملاقات توفیق حضور خدمت ایشان را داشتم. ایشان بارها توصیه می‌کردند که دوره‌های خاصی ازبرای تکرار محفوظات بگذارید و سفارش می‌کردند که حتماً نسبت به مسافرت مبادرت کنید و برنامه مستمر ازبرای آن درون نظر بگیرید. مطلب دیگری را که ایشان تاکید داشتند این بود که نسبت به زیارت امامزاده‌ها استمرار داشته باشید و هر جمعه به زیارت یک امامزاده بروید. و دستور عملی دیگری که ایشان به من داده بودند این بود که هموراه این ذکر “اللَّهُمَّ اجْعَلْنِی فِی دِرْعِكَ الْحَصِینَةِ الَّتِی تَجْعَلُ فِیهَا مَنْ تُرِیدُ” را پس از هر نماز بخوانید چراکه آثار زیادی دارد.

* شیرین‌ترین خاطره زندگی خودتان را ازبرای ما تعریف کنید.

خاطرات شیرینی از برنامه‌هایی که درون آن دوران داشتم درون خاطرم نقش بسته هست امّا از شیرین‌ترین خاطره‌ها می‌توانم به خاطرات حج اشاره کنم. یکی از خاطره‌ها به حضور مادرم درون مسافرت حج بر می‌گردد. درون نخستین سفری که به حج داشتم به همراه پدرم عازم شدم و زمانیکه مقامات سازمان حج ایران از ما درخواست کردند که شما چه درخواستی از ما دارید. گفتم که دوست دارم مادرم هم درون اینجا باشد که الحمد‌الله مقدمات حضورشان فراهم شد و ایشان به اعمال هم رسیدند.

خاطره بعدی هم به همان مسافرت بر می‌گردد. درون جلسه‌ای که با نائب بن عبدالعزیز داشتیم پس از جواب به سوالات متعددی که حاضران از من داشتند، آقای نائف گفتند که ما تعدادی جوایز و هدایایی ازبرای شما آماده کرده‌ایم که البته درون مقابل کار شما بسیار ناچیز هست. نائف گفت که شما یک جایزه ویژه‌ای بخواهید تا من آن را ازبرای شما فراهم کنم. من که آن وقت ۶ سالم بیشتر نبود با مشاوره پدرم، خواستم از آقای نائف که یک سری از حاجیان را که آن موقع از پرواز جامانده بودند، اجازه دهند تا به حج مشرف شوند. زمانی من این موضوع را مطرح کردم ایشان دستور دادند تا مقدمات حضور حاجیان جامانده به کشور عربستان فراهم شود و فردای همان روز نیز حاجیان به عربستان آمدند و به نوعی این اتفاق، شیرین‌ترین خاطره‌ دوران کودکی من به شمار می‌آید.

* تقریباً ۲۰ سال از آن سال‌ها می‌گذرد و فصل جدیدی از زندگی محمدحسین طباطبایی رقم خورده هست. می‌خواهیم بدانیم شما درون حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

پس از اینکه از دوران کودکی عبور کردم، وارد حوزه شدم و تحصیلاتم را ادامه دادم و تقریباً درون طول ۱۰ سال، سطوح حوزه را سپری کردم و درس خارج  فقه و اصول را گذراندم و درون کنار آن بحث حضور درون محافل و جلسات قرآنی و مسائل پژوهشی و تالیف کتب آموزشی را به همراه پدرم دنبال کردم و هم‌اکنون نیز به صورت خاص درون حوزه آموزش و پژوهش درون موسسه جامعه‌القرآن مشغول به کار هستم.

* مقام معظم رهبری درون سال ۹۱ مطالبه‌ای را درون خصوص تربیت ۱۰ میلیون حافظ داشتند. به نظر شما ازبرای تحقق منویات رهبر انقلاب چه باید کرد؟

ایشان همیشه جزو مشوق‌های اصلی آموزش قرآن و به ویژه حفظ قرآن بودند. تا جایی که یادم هست درون هر دیداری که با ایشان داشتیم، مقام معظم رهبری درمورد استمرار و ادامه فعالیت‌های قرآنی تاکید داشتند و توصیه‌هایی را بیان می‌کردند و به این نکته اشاره داشتند که موضوع آموزش حفظ قرآن باید درون میان عامه جامعه رواج پیدا کند.

به نظرم، ازبرای رسیدن به افقی که رهبر انقلاب ترسیم کرده هست، طبیعتاً مقدماتی وجود دارد و اهدافی باید دنبال شود از جمله تربیت نیرو‌ی انسانی کارآمد و کشف استعدادهای قرآنی و یا تعامل با کشورهای دیگر و اجرای روش‌های آموزشی نوین که باید توسط نهادها و سازمان‌های قرآنی انجام شود. البته اجرای آن هدف با یک و یا دو نفر محقق نمی‌شود. درصورتیکه این تعامل وجود نداشته باشد، رسیدن به اهدافی که مقام معظم رهبری مدنظرشان هست و بسیاری از عزیزان قرآنی دغدغه آن را دارند، به سرانجام نمی‌رسد. باید شرایطی بوجود آید که درون هر شهر و روستا و ازبرای همه اقشار جامعه اعم از بی‌سواد و با سواد، کوچک و بزرگ شرایط آموزش حفظ قرآن مهیا شود.

گفت‌وگو از میلاد مرجانی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *