واردات ۹۵۰۰ تن محصولات چاپی درون پاییز ۹۷/ به چه دلیل باید ۴۰ هزار برچسب چای کیسه‌ای وارد کنیم؟- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

مسعود فرشی‌فرید، مدیرعامل شرکت بازدید و کارشناس چاپ درون گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم‌، با اشاره به وضعیت نگران‌کننده واردات محصولات چاپی گفت:‌ آمارهای واردات محصولات چاپی به کشور نشان می‌دهد که تنها درون پاییز ۹۷ ما ۹۵۰۰ تن کالای چاپی شامل کلیپ، پاکت‌های چند لایه آلومینیومی، هولوگرام، خمیر کاغذ و … از ترکیه وارد کرده‌ایم‌،  البته نمی‌توان گفت که ترکیه بازار واردات به ایران را درون حوزه کالاهای چاپی درون دست دارد،‌  این موضوع میان دو کشور ترکیه و چین درون حال گردش هست،‌ زمانی که واردات با سهولت بیشتر انجام می‌شود،‌ چین درون صحنه نخست قرار می‌گیرد و زمانی که تبادلات دشوارتر می‌شود،‌ چین جای خود را به ترکیه می‌دهد. پس از تحریم‌ها نیز چون انتقال ارز ازبرای بانک‌های چینی‌ دشوار شده، ترکیه بازار را به دست گرفته هست.

 وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که درون تابستان سال گذشته،‌ ۵۰ درصد واردات محصولات چاپی به ایران از کشور چین بوده هست ما ۴۲۰۰ تن محصول چاپی از چین وارد کرده‌ایم،‌ درون پاییز این آمار به ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن  کاهش پیدا می‌کند. البته حجم واردات پاییز ۹۵۰۰ تن بوده و مابقی این رقم را ترکیه به کشور ما صادر کرده هست.

فرشی‌فرید تصریح کرد:‌ درون شرایط تحریم طبیعی هست که واردات مواد اولیه دشوار‌تر  شده و خرج‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند،‌ درون نتیجه ما مزیت صادرات و مزیت رقابت با ترکیه را از دست می‌دهیم،‌ به چه دلیل که خرج کارگری و خدمت ها درون ایران بسیار پایین‌تر از چین و ترکیه هست، به شکل‌ای که ترک‌ها و چینی‌ها نمی‌توانند با ما درون این زمینه رقابت کنند،‌ ولی افزایش قیمت مواد اولیه درون شرایط فعلی این مزیت را از میان برده هست.

وی با بیان این مطلب که  ما ناچار از واردات بعضی محصولات چاپی به ایران هستیم،‌ گفت:‌ پاکت‌های چند لایه آلومینیومی پلیمری یکی از این محصولات هست که درون کشور ما ۳۰ درصد ظرفیت تولید آن وجود دارد‌، پس ما ناچار به واردات ۷۰ درصد مابقی هستیم،‌ به چه دلیل که شرکت‌های مواد غذایی منتظر تولید نمی‌مانند و سریعا واردات را انتخاب می‌کنند.

فرشی فرید درون عین حال واردات ۹۵۰۰ تن کالای چاپی را نگران‌کننده دانست و گفت:‌ ما از وزارت ارشاد و وزارت صمت درخواست کردیم تا جلساتی ترتیب دهند که واردات بعضی محصولات چاپی ممنوع شود،‌ ازبرای نمونه به چه دلیل باید ۴۰ هزار اتیکت چای کیسه‌ای به کشور وارد شود یا یک میلیون و ۲۶۸ هزار بوروشور آموزشی؟ مگر درون کشور ما امکان تولید این محصول وجود ندارد؟

وی گفت: هم‌چنین از امارات پاکت مقوایی چند لایه وارد شده هست، ما اکنون ۶ تولید کننده پاکت چند لایه داریم، آن وقت به چه دلیل تتراپک باید ارز دولتی می‌گرفت؟ البته اکنون خوشبختانه این ارز دولتی برداشته شد،‌ درون مورد قوطی‌های بسته بندی سلولزی اصلا دلیلی ندارد از خارج از کشور وارد شود،‌ ولی متاسفانه سفارش‌دهندگان داخلی اطلاعی از امکانات تولید این محصولات درون داخل کشور ندارند و به تولیدکننده‌های خارجی سفارش می‌دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *