یادداشت| ضرورت توجه به مهدویت درون برنامه‌‌های مدیریتی- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حسین محمدی‌فام  استاد دانشگاه جامع علوم و معارف قرآن کریم به مناسبت فرا رسیدن سالروز ولادت با سعادت امام وقت (عج) درون یادداشتی ازبرای تسنیم نوشت: همه ساله ایام نیمه شعبان حال و هوای جامعه ما مهدوی شده و موضوع بسیاری از جلسات، سخنرانی‌­ها، نشریات و خبرگزاری­‌های کشور پرداختن به مباحثی چون مهدویت، علائم ظهور و فضائل امام وقت(عج) می­‌شود. درون طول سال نیز موضوع مهدویت و امام وقت(عج) اغلب به ذکر درون خطبه اول سخنرانی‌­ها یا دعای ندبه صبح جمعه بعضی مساجد و محافل دینی و یا پخش موسیقی­‌هایی مرتبط درون غروب­‌های جمعه خلاصه شده و درون متن زندگی اجتماعی ما خبری از حضور مبحث مهدویت درون میانه میدان نیست.

به تعبیر دیگر درون مسائل مهمی چون انتخابات، تصویب قوانین، برنامه‌­ریزی دستگاه­‌های گوناگون کشور، جهت­‌گیری دولت و مجلس و مواردی از این دست، پرداختن به بحث مهدویت و آمادگی ازبرای ظهور، یا غایب هست و یا جنبه تزئینی و شعاری دارد. ندیده‌­ایم که تا به حال مدیران کشور با این ادبیات با ما صحبت کنند که مثلاً درون راستای آمادگی ازبرای ظهور حضرت، ما بنا داریم فلان فعالیت را انجام دهیم.

صدور بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر معظم انقلاب و اشاره به ” ایجاد‍ تمدن نوین اسلامی و‍ آمادگی ازبرای طلوع خورشید ‍ولایت عظمی” به صورت صریح نشان از این با اهمیت دارد که دیگر نباید “آمادگی ازبرای ظهور”، موضوعی درون حاشیه باشد بلکه هدف غایی ما از انقلاب و حرکت به سوی ایجاد تمدن نوین اسلامی، آماده کردن فضای جامعه بشری ازبرای ظهور آخرین حجت خداست.

شاید دور از ذهن نباشد که درصورتیکه ما گام دوم را درست برداریم، گام سوم بتواند گام تحقق ظهور حضرت مهدی(عج) باشد. اگرچه همه ما بنا بر اعتقاداتمان وقت ظهور را از علومی می­‌دانیم که تنها درون دست خداوند متعال هست ولی طبق اعتقاد عمیق “بداء (۱)” درصورتیکه یک سمت بحث ظهور درون دست تقدیر الهی باشد قطعاً سمت دیگر آن درون دست ما و عملکرد ماست؛ به طوری که درصورتیکه درست عمل کنیم، به تعجیل فرج و درصورتیکه خدای ناکرده غلط عمل کنیم، به تأخیر درون ظهور منجی عالم بشریت بیانجامد.

نویسنده معتقد هست درج عبارت فوق درون متن بیانیه گام دوم انقلاب درست پس از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی، به این معناست که باید از این پس انقلاب ما با سرعت بیشتر به سمت آمادگی ظهور رفته و این با اهمیت را از حاشیه به متن بیاورد. رئیس جمهور بعدی ما باید ازبرای این مسأله برنامه بدهد، مجلس قوانین مرتبط را تصویب کند و سیاست خارجی ما درون این راستا جهت­‌گیری پیدا کند. رهبری معظم درون بسیاری از موارد کلان انقلاب، این با اهمیت را از سال‌ها پیش مدنظرقرار داده هست. محوریت ایران درون دنیای اسلام و خاورمیانه، اقتدار سپاه قدس، نظریه وحدت مسلمین درون برابر دشمنان و … همه حاصل همین جهت­گیری هست.

موضوع لزوم آمادگی ازبرای ظهور، درون حیطه فردی نیز مصداق داشته و می‌­تواند جهت همه اهداف شخصی ما را تحت الشعاع قرار دهد. یک منتظِر واقعی با هدف آماده بودن ازبرای دوران ظهور، درس می­‌خواند، هنرآموزی می­‌کند، فعالیت اجتماعی و سیاسی کرده، خود و خانواده خود را ازبرای کمک کردن به دولت حضرت، آماده می­‌کند. اینکه مستحب هست هر روز اول صبح، زیارت خاص امام وقت(عج) پس از نماز صبح را خوانده و درون آن عنوان بیعت روزانه با حضرت کنیم (۲) به همین معناست که ما چون یک سرباز باید هر روز صبح، با فرمانده خود بیعت کرده و تا شب درون راستای رضایت وی گام برداریم.

درون بعضی از دعاها از خداوند متعال می­‌خواهیم که درون دولت حضرت درون عصر ظهور به ما جایگاهی عنایت کند (۳) تا ما بتوانیم درون حکومت آن حضرت خدمتی کرده و درون گسترش اسلام درون همه دنیا نقشی ایفا کنیم. انقلاب اسلامی بستر تمرین و امتحان این خواسته را ازبرای بسیاری فراهم کرده تا بتوانند خود را بیازمایند که درصورتیکه درون حکومت امام وقت(عج) پست و موقعیتی پیدا کنند آیا از عهده آن بر می‌­آیند یا خیر.

درصورتیکه می­‌خواهیم دوران ظهور را درک کرده و از یاوران آن حضرت باشیم، باید از امروز شروع کنیم. اولاً باور به مهدویت و تمهید ظهور را درون خود و اطرافیانمان به شکل صحیح بپرورانیم. ثانیاً درون کنار همه دعاهایی که خواندن آنها درون دوران غیبت به ما دستور داده شده، با عمل جهادی و خالص، زندگی فردی و اجتماعی خود را با هدف آماده شدن ازبرای ظهور پیش ببریم و بدانیم که ما درون برابر امام حیّ خود مسئولیم و نباید درون انجام وظایف خود نسبت به ایشان کوتاهی کنیم.

انتهای پیام/


۱ـ  تاثیر گذاشتن اعمال مثبت و منفی ما درون تقدیرات الهی (مثلاً طبق روایات، دعا تقدیر را جابجا می‌­کند.)

۲ـ  اللَّهُمَّ إِنِّی أُجَدِّدُ لَهُ فِی صَبِیحَةِ یَوْمِی هَذَا، وَ مَا عِشْتُ مِنْ أَیَّامِی ، عَهْداً وَ عَقْداً وَ بَیْعَةً لَهُ فِی عُنُقِی (زیارت امام وقت(عج) پس از نماز صبح)

۳ـ  یَكِرُّ فِی رَجْعَتِكُمْ وَ یُمَلَّكُ فِی دَوْلَتِكُمْ وَ یُشَرَّفُ فِی عَافِیَتِكُمْ (زیارت جامعه کبیره)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *